Powstańcy znów rozbili obóz w Klarowie (ZDJĘCIA)

gmina-milejow Tym razem nie w trzaskającym mrozie, a w słonecznej aurze i przy temperaturze na plusie upamiętniliśmy powstańców styczniowych.

tubalecznej.pl

Opublikowano: 27 stycznia 2020 08:02 | Aktualizacja: 27 stycznia 2020 08:02

Uroczystości odbyły się pod mogiłą powstańców w Klarowie. Najpierw uczestnicy wzięli udział we mszy polowej. Następnie słuchali okolicznościowych przemówień. W czasie uroczystości miał miejsce także apel poległych.

Jak mówił wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Milejowa Andrzej Dyczewski, są dwie wersje historii kopca powstańców w Klarowie.

Możliwe, że w klarowskiej mogile spoczywają polegli w potyczkach w okolicach Milejowa, gdzie mogło stacjonować 80 powstańców.

Według drugiej wersji wydarzeń w mogile tej leży dwóch uczestników bitwy pod Zezulinem stoczonej w październiku 1863, którzy po starciu z Rosjanami przemieścili się do lasu klarowskiego, gdzie zmarli od poniesionych ran. 

Uroczystości odbyły się w niedzielę 26 stycznia. 

(...)

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 28 stycznia w Twoim punkcie sprzedaży!

KK

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.