Podobno dziedzice wracają do Ciechanek...

gmina-puchaczow - powiedziała pani Rozalia, najstarsza mieszkanka Ciechanek, gm. Puchaczów, słysząc o planach remontu dworu Lachertów. Jeszcze niedawno dwór był zamieszkiwany. 

tubalecznej.pl

Opublikowano: 6 czerwca 2019 07:35 | Aktualizacja: 6 czerwca 2019 07:35

Wobec szansy jego renowacji, gmina przeniosła lokatorów z popadającego w ruinę zabytku do wybudowanego nieopodal bloku socjalnego. Tą szansą był unijny program, w ramach którego możliwe stało się wyremontowanie dwóch dworów, Lachertów w Ciechankach i Reytanów w Gruszówce na Białorusi.

Renowacja dla integracji 

Na remont obu obiektów UE przeznaczyła 2,5 mln euro, czyli ponad 10 mln zł. W ub. piątek w Puchaczowie oficjalnie wystartował projekt "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi".

Dwór Lachertów i dwór Reytanów zostaną uratowane od ruiny i odnowione po to, by stać się bazą dla kontaktów i współpracy między społecznościami obu krajów. Służyć mają jako centra kultury i międzynarodowych kontaktów, jako domy spotkań młodzieży i twórców. Na konferencji przedstawiono plan współpracy, zarówno po stronie polskiej, jak i białoruskiej.  

Unia sypnęła więc groszem na renowację, z myślą o stworzeniu bazy do integracji.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.