Zobacz fotorelację z uroczystości 83 rocznicy bitwy o most lubelski - klikając na zdjęcie powyżej i zmieniając fotografie strzałkami lub strzałkami na klawiaturze.
Bitwa rozpoczęła się 20 września 1939 roku, około godz. 11, to trzy ciężkie karabiny maszynowe rozlokowane na wzgórzach Łęcznej zaczęły ostrzeliwać wojska Wehrmachtu, które zatrzymały się w okolicach Kolonii Trębaczów, na prawym brzegu Wieprza. Oddział kpt. Żabickiego składał się z około 100-200 żołnierzy.
- W wyniku bitwy zginęło 11 żołnierzy Wehrmachtu, a ponad 60 zostało wziętych do niewoli. W bitwie zginęło pięciu żołnierzy polskich, w tym ciężko ranny kapitan Stefan Żabicki – mówi Eugeniusz Misiewicz, były dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej w materiale filmowym opublikowanym w 2020 r.
Przypomniał też, że od 2009 r. rondo łączące ulice Wojska Polskiego i Braci Wójcickich nosi nazwę Łęczyńskich Bohaterów Września. Obok ronda stanął kamień, a na nim tablica z nazwiskami łęcznian, którzy z bronią w ręku wspierali żołnierzy polskich w bitwie o most lubelski.
Każdego roku, 20 września o godz. 11 mieszkańcy naszego miasta czczą pamięć o bohaterach zwycięskiej bitwy nad Niemcach. Odbywa się modlitwa i apel poległych, a także składane są kwiaty.
A osoby spacerujące po Parku Podzamcze, w miejscu, gdzie rzeka Świnka wpada do Wieprza znajdują się w okolicach dawnego mostu lubelskiego, gdzie odbyło się to historyczne wydarzenie.
Źródło: Centrum Kultury w Łęcznej, Urząd Miejski w Łęcznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.