Reklama

Reklama

Biała Podlaska : Dom dla ludzi wymagających całodobowej opieki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Biała Podlaska :  Dom dla ludzi wymagających całodobowej opieki - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie To bardzo potrzebne miejsce na mapie Białej Podlaskiej. - W mieście nie funkcjonował do tej pory żaden dom pomocy społecznej - mówi prezydent Michał Litwiniuk.

Reklama

Miasto przystąpiło do ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy. Edycja 2022". W jego ramach Urząd Miasta aplikował o pieniądze na dofinansowanie utworzenia rodzinnego domu pomocy oraz wydatków ponoszonych przez miasto za pobyt tych osób w placówce.

Jest budynek przy Powstańców

Celem jest utworzenie rodzinnego domu pomocy dla ośmiu osób. Zgodnie z przepisami jest to maksymalna liczba podopiecznych mogących przebywać w tego typu placówce. 15 lutego miasto podało informację o rozstrzygnięciu zgłoszonych do programu wniosków. Uzyskano 82,6 tys. zł dofinansowania wydatków za pobyt ośmiu osób w placówce oraz 240 tys. zł przeznaczeniem na dofinansowanie utworzenia rodzinnego domu pomocy. ​

Pusty budynek, w którym znalazłby się dom pomocy, znajduje się przy ulicy Powstańców 1A. W budżecie miejskim na ten cel przeznaczono 400 tys. zł.

Nie było takiej placówki

- Na terenie miasta nie funkcjonował do tej pory żaden dom pomocy społecznej. DPS jest placówką przeznaczoną dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy, opieki - mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Mieszkańcy wymagający pomocy w formie skierowania do DPS kierowani są obecnie do placówek na terenie powiatu bądź województwa.

- Chcemy to zmienić z ludzkiej potrzeby pomocy - dodaje prezydent.

Mniejsze koszty

 Za utworzeniem rodzinnego domu pomocy przemawia też fakt, iż funkcjonowanie tego typu placówki będzie generować niższe koszty w porównaniu z domami pomocy społecznej.

- Ponadto zadanie wpisuje się w tendencję zmierzające do deinstytucjonalizacji usług pomocy społecznej, a przyszli mieszkańcy pozostaną w środowisku, w którym dotychczas zamieszkiwali - mówi Kamil Węgliński, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodku Pomocy w Białej Podlaskiej.

Artykuł pochodzi z portalu bialasiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy