Reklama

Reklama

Biała Podlaska : Horror na modernizowanej stacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: (Pim)

Biała Podlaska : Horror na modernizowanej stacji - Zdjęcie główne

foto (Pim)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Bialczanie jeżdżący pociągami są zszokowani, że dojście do niedawno uruchomionego peronu przebiega prawie 400 m poprzez tzw. labirynt. Długie przejście ogrodzone zasiekami nie jest przygotowane do przejazdu wózków dziecięcych i inwalidzkich oraz walizek na kółkach

Reklama

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy, jak ludzie spieszący na pociąg do Warszawy ze zdumieniem wchodzili w labirynt biegnący od budynku dworca, przy torach, w kierunku ul. Łomaskiej i blisko tej ulicy, skręcający przez szyny w kierunku peronu.

– Jak oni mogli oddać tak prymitywne przejście?!! Przecież to dojście nie zostało przygotowane do przejazdu wózków i waliz. Niebezpieczne jest przechodzenie przez tory – dziwiła się pani Magdalena.
 
Istotnie, część labiryntu została wyłożona kostką lub płytami chodnikowymi (nierównymi), zaś duży odcinek przebiega po zamarzniętym, nierównym gruncie, gdzie zapadały się kółka walizek.
 
– To wygląda prawie jak zasieki nad granicą. Wbite żerdzie i pale uwłaczają ludziom. Na peronie przeraża brak miejsca, gdzie można byłoby się schronić z dziećmi przed zimnem lub silnym wiatrem, gdy trzeba czekać na spóźniający się pociąg – powiedział nam poruszony pan Jan.
 
Dziesiątki osób przybywały tam na wiele minut przed odjazdem pociągu i marzli. Pasażerowie pojawiający się przy dworcu później, a zaskoczeni tym długim dojściem, musieli biec przez labirynt.
 
 
Jak za czasów przybycia zesłańców
 

Na ironię zakrawa fakt, że to Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A., przybyły we wrześniu na nadanie imienia bialskiemu dworcowi kolejowemu z patosem zachwycał się: – Dworzec w Białej Podlaskiej otrzymał imię Zesłańców Sybiru, pierwszy raz to bohater zbiorowy. Dotychczas były to osoby indywidualne.

   Teraz dojście na jedyny funkcjonujący peron mogłoby również zagrać w filmie rekonstruującym przybycie do Polski zesłańców i innych repatriantów. Ceniony i lubiany przez wielu bialczan pan Maciej na Facebooku dopytuj: "Czy ktoś zbliżony do kręgów kolejarskich przypomni mi, dlaczego na nowy, śliczny peron trzeba zasuwać zasiekami 400 metrów?".  

Poślizg na torach i tunelu

 

Pierwotnie przebudowa stacji do Białej Podlaskiej miała być zakończona do sierpnia 2020 r. Wykonawca tej inwestycji, czyli giełdowa spółka Trakcja S.A., miała jednak wiele innych zadań i na dłuższy czas została zaangażowana do dużych prac modernizacyjnych na dworcach w Warszawie. Na wiele miesięcy na bialskiej stacji przerwano budowę tunelu, którego nie doprowadzono z dworca na nowy peron, tzw. wyspowy. Roboty zostały tam dawno temu zarzucone.

 

Na przełomie listopada i grudnia kończono prace przy budowie Lokalnego Centrum Sterowania w Terespolu oraz przy torach dobiegających do bialskiego peronu wyspowego, a także wykonywano prowizoryczne przejście, zatem na kilka tygodni przerwano kursowanie pociągów na linii Łuków - Biała Podlaska - Terespol.

Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował nas, że od 12 grudnia, wraz z wprowadzeniem przez PKP PLK nowego rocznego rozkładu jazdy, zostało wznowione  kursowanie pociągów na linii nr 2 Łuków - Biała Podlaska - Terespol.

 

– Wraz z uruchomieniem nowego peronu na stacji Biała Podlaska, wykonawca rozpoczął roboty na drugiej części stacji. Dla bezpieczeństwa przygotowano drogę dojścia do peronu numer 1, z którego odjeżdżają pociągi. Ze względu na bezpieczeństwo droga została wygrodzona i jest tzw. labirynt, dojście prowadzi przez czynne tory oraz plac budowy - wyjaśnił.

Zapytaliśmy rzecznika PKP PLK, kiedy podróżni będą mogli korzystać z przejścia podziemnego, a nie przechodzić kilkaset metrów niebezpieczną drogą na peron wyspowy?

  

– Każdy pasażer musi pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez tory. Zakończenie robót planowane jest w III kwartale 2022 roku – odparł Karol Jakubowski.

Artykuł pochodzi z portalu bialasiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy