reklama
reklama

20 lat breakingu w Milejowie. Od "tarzania się" na podłodze do pierwszego w regionie klubu sportowego

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieJeśli ktoś powiedziałby mi 20 lat temu, że moje dziecięce tarzanie się na kawałku gumoleum zaprowadzi mnie do miejsca, w którym obecnie jest milejowski taniec, kompletnie bym nie uwierzył - mówi Robert "Jamnik" Jamiński wspominając początki breakingu w gminie Milejów.
reklama

Breaking (często nazywany breakdance) to styl tańca ulicznego, który powstał w latach 70. XX wieku w nowojorskich dzielnicach Bronx i Harlem, w środowisku hip-hopowym. Jest to dynamiczny taniec, który łączy elementy akrobatyki, siły, kontroli ciała i muzykalności.

Od 20 lat breakdance rozwija się w Milejowie, co jest zasługą Roberta "Jamnika" Jamińskiego, instruktora tańca w miejscowym ośrodku kultury.

Przypomnijmy, że za swoje osiągnięcia został doceniony przez Czytelników "Wspólnoty", którzy przyznali mu tytuł Człowieka Roku 2018 Ziemi Łęczyńskiej.

Z Robertem Jamińskim rozmawiamy o tym, jak przez te wszystkie lata rozwinęła się milejowska scena taneczna. 

Wspólnota: Jak zaczęła się Twoja przygoda z tańcem? Czy od początku czułeś, że to Twoja droga?

Robert "Jamnik" Jamiński: Jeśli ktoś powiedziałby mi 20 lat temu, że moje dziecięce tarzanie się na kawałku gumoleum zaprowadzi mnie do miejsca, w którym obecnie jest milejowski taniec, kompletnie bym nie uwierzył. A gdybym powiedział o tym komuś z mojego otoczenia, to zostałbym wyśmiany, co też często miało miejsce. Jedno jest pewne, od kiedy w wieku kilkunastu lat zobaczyłem w telewizji break dance, wiedziałem już, że albo to, albo nic.

reklama

Od tamtej pory wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milejowie malutkimi krokami rozwijaliśmy milejowską scenę taneczną, przeżywając na swojej drodze większe i mniejsze sukcesy.

Jak wspominasz 2005 r., czyli początki breakdance w Milejowie...

Już wtedy, wraz z grupką kolegów z klasy, trochę trenowaliśmy w szkole w Jaszczowie oraz na podwórkach, na trawie.

Wtedy też do GOK-u w Milejowie przyjechała wokalistka Agata Werner, która miała na scenie tancerzy breakingu. W pewnym momencie zapytali, czy ktoś chciałby wyjść na scenę i coś zatańczyć. Ktoś wepchnął mnie na scenę, bo wiedział, że już trochę tańczę.

Zatańczyłem, ludziom się spodobało. Zauważyła to Mariola Pacholska-Roczon, pracująca w GOK-u, i zapytała, czy nie chcielibyśmy trenować w ośrodku. Dali nam salę – i tak się zaczęło.

reklama

Pierwszy pokaz, jaki zrobiliśmy, odbył się na pewno podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pierwszym składzie, z tego, co pamiętam, byli razem ze mną: Paweł Barczak (Johnny), Damian Grabowski, Andrzej Lis (Dżejek), Adrian Bałaban (Bolek) i Marcin Chryciuk (Czipsowy). Nasza grupa nazywała się "Połamani Chłopcy".

Jak wygląddał rozwój milejowskiej sceny tanecznej? Jakie ekipy miały na to największy wpływ?

Poza pierwszą milejowską ekipą - Squeeze ogromny wpływ na postrzeganie milejowskiego tańca miała ekipa Bez Nazwy, która na przestrzeni lat 2011-2019 wygrywała chyba wszystkie wojewódzkie turnieje tańca. Trzeba wspomnieć też o ekipach Funky Name (2012-2017) oraz Styl i Kropka (2014-2019), które dołożyły cegiełki w budowaniu milejowskiej, tanecznej wieży.

reklama

W obecnej załodze mamy najwytrwalszych członków każdej z poprzednich ekip. Ja – reprezentant Squeeze, Filip Kucybała (Bez Nazwy), Paulina Stanisławek i Weronika Michalska (Funky Fame) oraz Kinga Pikul i Sara Beć (Styl i Kropka). Wspólnymi siłami tworzymy ekipę Praktyka Ruchu. W takiej formie działamy od 2018 roku.

Od tamtego momentu odnieśliśmy sporo sukcesów, od ekipowych turniejów, poprzez solowe bitwy, spektakle taneczne, aż po udziały w teledyskach. Nasi tancerze w ciągu roku szkolą regularnie tancerzy i prowadzą setki warsztatów w całej Polsce.

W jaki sposób narodził się projekt Dotspot?

Czas covida wymusił na nas stworzenie miejsca do tańca, które nazwaliśmy Dotspot – Przestrzeń kreatywna dla tancerzy. Wtedy to w moim domu powstała sala taneczna, gdzie regularnie trenujemy.

reklama

W ciągu tych kilku lat rozwinął się na tyle, że w 2024 roku otrzymaliśmy od Starostwa Powiatowego w Łęcznej nagrodę "Złotego gryfa" za działalność kulturalno-artystyczną.

Co skłoniło Was do wejścia do Polskiego Związku Tańca?

Do związku weszliśmy w 2023 r., by spróbować swoich sił w Mistrzostwach Polski. Filip (B-Boy Fifi) zdobył złoty medal w kategorii powyżej 17 lat, a Gabriel Jamiński (B-Boy Ga) zdobył medal w kategorii do lat 12.

Rok 2024 był dla breakingu wyjątkowym czasem, ponieważ to właśnie w tym roku breaking stał się oficjalnie dyscypliną sportową i zadebiutował na igrzyskach olimpijskich.

Postanowiliśmy też wynieść breaking z naszych okolic na jeszcze wyższy poziom, zakładając pierwszy na Lubelszczyźnie Breakingowy Klub Sportowy. Było to ogromnym wyzwaniem, ponieważ cała struktura tego sportu w naszym kraju dopiero się tworzy. Po kilku miesiącach walki udało się – powstał Lubelski Klub Sportowy Breaking Dotsport.

W gminie Milejów jest wiele talentów tanecznych, które szlifujecie...

Stawiamy na młodych. Wybraliśmy kadrę młodzieżową, grupkę sześcioro najzdolniejszych osób, które reprezentują klub jako skład główny. W skład ekipy o nazwie Young Dots wchodzą: Gabriel Jamiński, Julia Stasicka, Jakub Dudek, Jan Danieluk, Michalina Wójtowicz i Franek Setlak.

Jakie macie plany i cele na przyszłość?

Nie mamy zamiaru się zatrzymywać. Chcemy, by nasza miłość i pasja nadal wylewały się na Lubelszczyznę i poza jej granice. Chcemy się rozwijać, sprawdzać w płaszczyznach, w których jeszcze nie mieliśmy okazji działać. I z każdym dniem, poprzez ciężką pracę, zbliżamy się do spełniania naszych marzeń.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Informacje z powiatu łęczyńskiego, gmin: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Największa baza firm z Łęcznej i okolic (m.in. restauracji, branży weselnej, lekarzy). W naszym serwisie znajdziecie blogi prowadzone przez najciekawsze osoby, związane z Łęczną i okolicami. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama