Jak czytamy w komunikacie spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, postęp ściany w kopalni to proces stopniowego przesuwania frontu ściany węgla podczas eksploatacji. Zalegający w pokładzie węgiel i skały kruszy kombajn ścianowy wyposażony w dwa organy urabiające, a uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest przenośnikami do szybu wydobywczego, tzw. skipu, którym wyjeżdża na powierzchnię w celu dalszej przeróbki.
„W październiku 2023 r. ściana 7/VIII/389 w polu wydobywczym Stefanów uzyskała rekordowy postęp, tj. 465 m w miesiącu. Dla kopalni Bogdanka jest to największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat wydobycia węgla przez kopalnię” - informuje LW Bogdanka.
Prezes kopalni, Kasjan Wyligała podziękował górnikom za rekordowy wynik.
- To ogromny wysiłek organizacyjny i logistyczny wszystkich służb kopalni, ale wynika on także z wyjątkowej ambicji i zaangażowania naszej załogi – podkreśla prezes Wyligała.
– To ogromny sukces dla całej spółki. Dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiącu – dodaje.
Kombajnowa ściana 7/VIII/389 uruchomiona została 11 września br. Jest eksploatowana ok. 930 metrów pod ziemią w całodobowym pięciozmianowym systemie pracy przez oddział wydobywczy G2, którego stan załogi wynosi 172 pracowników fizycznych i 10 osób dozoru.
W październiku br. eksploatacja ww. ściany była prowadzona przez 26 dni produkcyjne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.