reklama
reklama

Apel do Donalda Tuska o wsparcie dla regionu. Co dalej z Bogdanką?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieZwiązkowcy i samorządowcy wzywają do zawarcia umowy społecznej o sprawiedliwej transformacji, chroniącej 8 tys. miejsc pracy w LWB i firmach współpracujących.
reklama

W poniedziałek 2 grudnia przedstawiciele trzech związków zawodowych działających w Lubelskim Węglu Bogdanka i wszyscy samorządowcy z powiatu łęczyńskiego podpisali wspólny apel skierowany m.in. do premiera Donalda Tuska.

Apel dotyczy potrzeby zawarcia społecznej umowy o sprawiedliwej transformacji naszego regionu.

„Umowa taka powinna dotyczyć zabezpieczenia stosunku pracy w regionie, na poziomie zatrudnienia w LWB, tj. ok. 8 tys. miejsc pracy, jako podstawowego warunku utrzymania gospodarki regionu, gdyż te miejsca pracy tworzą siłę nabywczą dla innych branż, przede
wszystkim handlu i usług” - piszą sygnatariusze apelu.

W przypadku ograniczenia wydobycia, postulują tworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy o porównywalnym standardzie.

reklama

Kolejne postulaty obejmują rozwój infrastruktury umożliwiającej przyciąganie inwestorów i rozwój alternatywnych gałęzi gospodarki.

Ważnym elementem transformacji ma być także wykorzystanie potencjału LWB jako lidera gospodarczego, co może być podstawą do realizacji długoterminowych inwestycji przemysłowych. W apelu zwrócono również uwagę na rozwój turystyki, bazującej na zasobach naturalnych regionu, oraz poprawę infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej.

"W realizacji tych założeń kluczowa jest rola Rządu RP jako dysponenta zabezpieczenia finansowego i gwaranta wykonania sprawiedliwej transformacji" - podkreślają sygnatariusze apelu. 

Niepokój górników powoduje krajowy plan ograniczania wydobycia węgla. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu udział węgla w Polsce ma spaść z 60 proc. do 22 proc. w 2030 i 1 proc. w 2040 roku.

reklama

Właściciel Bogdanki, państwowa spółka Enea planuje zmniejszyć zużycie węgla w swoich elektrowniach do 4,5 mln ton rocznie do 2030 roku i 2,3 mln ton do 2035 roku, co jest drastycznym spadkiem w porównaniu do obecnego wydobycia Bogdanki (w 2024 roku 7–8 mln ton).

Tymczasem sprzedaż węgla do elektrowni Enei w Kozienicach i Połańcu generuje 82 proc. przychodów Bogdanki.

Związkowcy prognozują, że do 2030 roku liczba miejsc pracy w lubelskiej kopalni może spaść o 23,3 proc. (ponad 1700 stanowisk), a do 2040 roku – o 49 proc. (3600 miejsc pracy).

Warto też przypomnież, że w 2021 r. została podpisana umowa społeczna, która dotyczy kopalń na Śląsku i gwarantuje im państwowe dotacje. Bogdanka do tej umowy nie weszła, by dalej inwestować w nowe wyrobiska i działać do 2049 r., pozostając na giełdzie. 

reklama

Podpisany w poniedziałek apel został skierowany także m.in. do ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego.

W ubiegły tygodniu do biura prasowego ministerstwa wysłaliśmy kilka pytań. Czy MAP popiera ideę umowy społecznej i pracuje nad stworzeniem takiego dokumentu?

„Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych, nie jest akcjonariuszem spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Należy wskazać, iż większościowym właścicielem jest Enea S.A.., stąd wszelkie pytania w przedmiotowej kwestii powinny być kierowane do zarządów obu podmiotów” - czytamy w odpowiedzi.

„Jednocześnie uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych traktuje kwestie stabilnego zatrudnienia i dialogu społecznego w spółkach w sposób priorytetowy” - zapewnia ministerstwo.

reklama

Nasze pytania w sprawie umowy społecznej wysłaliśmy również do Enei i LW Bogdanka. Czekamy na odpowiedź.

Apel podpisali: starosta Daniel Słowik, burmistrz Leszek Włodarski, wójtowie: Urszula Hucz (Puchaczów), Marta Kociuba (Cyców), Andrzej Chabros (Ludwin), Tomasz Suryś (Milejów), Tomasz Iwanicki (Spiczyn), przewodniczący Rady Miejskiej w Łęcznej Krzysztof Matczuk Krzysztof Matczuk, przewodniczący związków zawodowych: Jacek Świrszcz (Związek Zawodowy Górników), Jarosław Niemiec (ZZ „Przeróbka”, Mariusz Romańczuk („Solidarność”).

Jednocześnie sygnatariusze apelu weszli w skład Komitetu Wspólnego Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Regionu.

(...)

WIĘCEJ W PAPIEROWYM I ELEKTRONICZNYM WYDANIU "WSPÓLNOTY ŁĘCZYŃSKIEJ" - LINK

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama