Reklama

Reklama

Awantura w Bogdance: związkowcy "Solidarności" kontra posłanka KO. A woda na G4 się leje (WIDEO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Awantura w Bogdance: związkowcy "Solidarności" kontra posłanka KO. A woda na G4 się leje (WIDEO) - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Dlaczego zarząd zataja i ukrywa przed akcjonariuszami i opinią publiczną fakt, że po raz kolejny doszło do zaciśnięcia ściany 3/VII/385, w tym samym rejonie, co we wrześniu 2022 r. i że dodatkowo tym razem doszło do przerwania wyznaczonego filaru bezpieczeństwa, co w konsekwencji doprowadziło do wdarcia się wody? - pytała dzisiaj w Bogdance, posłanka Koalicji Obywatelskiej, Marta Wcisło. Z kolei prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, Kasjan Wyligała pisze o "politycznej hucpie polityków PO".

Reklama

Na konferencję prasową posłanki KO Marty Wcisło przed zarządem Lubelskiego Węgla przyszli związkowcy z działającej przy LW Bogdanka "Solidarności".

"Tusk łapy precz od polskiego górnictwa. Marta Wcisło precz od Bogdanki" - taki transparent trzymał m. in. wiceprzewodniczący związku Konrad Gardyga. 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej mówiła o obecnej sytuacji w kopalni. 

- Powiedzieć, że źle się dzieje w Bogdance, że Bogdanką rządzą dyletanci i politycy, a nie fachowcy i pragmatycy to nic nie powiedzieć - zaczęła Marta Wcisło.

- Ostatnie miesiące w Bogdance to są wypadki śmiertelne, potężne awarie, prywatne imprezy w postaci zaręczyn, a ostatnio także duża potężna awaria, która miała miejsce na ścianie, tak jak poprzednio we wrześniu 2022 r. Dlatego chciałam dzisiaj się spotkać z zarządem Bogdanki. Przygotowałam dla niego 18 pytań. Niestety, nikt z Bogdanki, z zarządu absolutnie do mnie nie wyszedł - dodała.

"Zarząd zataja"

Posłanka przeczytała kilka z tych pytań. - Dlaczego zarząd zataja i ukrywa przed akcjonariuszami i opinią publiczną fakt, że po raz kolejny doszło do zaciśnięcia ściany 3/VII/385, w tym samym rejonie, co we wrześniu 2022 r. i że dodatkowo tym razem doszło do przerwania wyznaczonego filaru bezpieczeństwa, co w konsekwencji doprowadziło do wdarcia się wody?

Wspomniana przez posłankę ściana znajduje się w polu Stefanów, na oddziale G4.

Marta Wcisło stwierdziła, że nikt z zarządu kopalni nie zjechał pod ziemię, by zobaczyć awarię. - W sobotę górnicy ruszyli z pomocą na wezwanie swojego kierownika, aby ratować ścianę i wypompowywać wodę. Nikt z zarządu nie pojawił się do tej pory na dole - powiedziała posłanka.

Marta Wcisło wyliczyła, że z powodu tej awarii roczne wydobycie Bogdanki może być mniejsze nawet o ponad 2,4 mln ton.

Zapowiedziała też, że złoży zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury, bo zdaniem Wcisło zarząd kopalni uniemożliwia jej wykonywanie mandatu przez niedopuszczenie do kontroli poselskiej.

"Niech pani da nam spokojnie pracować"

Zebrani na konferencji związkowcy z "Solidarności" kilkakrotnie przerywali posłance. Wołali m. in.: "niech pani da nam spokojnie pracować", "górnicy rozliczą panią w październiku".

W końcu do dziennikarzy zaczął mówić także wiceprzewodniczący działającej w lubelskiej kopalni "Solidarności", Tadeusz Gałecki.

- Jesteśmy w sytuacji „wszystkie ręce na pokład” jak na okręcie w trakcie sztormu, a pani swoją obecnością torpeduje te działania i chce przy tym zbić kapitał polityczny. Górnicy to pani zapamiętają - powiedział Gałecki. - Ludzie pracują po kolana w błocie często na leżąco, żeby walczyć z geologią. To geologia nie polityka.

Wtedy dziennikarze przypomnieli, że "przez geologię" w ubiegłym roku stanowisko stracił ówczesny prezes LW Bogdanka, Artur Wasil.

Prezes Wyligała o politycznej hucpie

Z kolei obecny prezes kopalni, Kasjan Wyligała do konferencji prasowej posłanki Wcisło odniósł się na Twitterze.

- Tak kończą się polityczne hucpy polityków Platformy Obywatelskiej! Górnicy po raz kolejny nie dadzą się nabrać na puste słowa i obietnice PO. LW Bogdanka to perła Lubelszczyzny - przekształcamy ją w silny koncern, który już teraz stanowi o bezpieczeństwie energetycznym Polski! - napisał Kasjan Wyligała. 

 
 
(...)

WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU "WSPÓLNOTY ŁĘCZYŃSKIEJ" - OD WTORKU, 21 LUTEGO 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy