Wieniec-kombajn. "Sąsiad ogarnął stronę techniczną"
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego rozpoczęły się od barwnego korowodu. Do Puchaczowa przyjechali rolnicy i ich rodziny ze wszystkich sześciu gmin powiatu łęczyńskiego. Wielu uczestników założyło stroje ludowe.Na dzisiejszą imprezę Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa przygotowały 20 wieńców dożynkowych. Wśród nich jury wyłoniło te najpiękniejsze.
W kategorii wieniec współczesny zwyciężyło KGW w Piotrówku Drugim (gmina Łęczna).
Mieszkańcy tej miejscowości wykonali wieniec w kształcie kombajnu rolniczego. Jak mówią, to były trzy tygodnie ciężkiej pracy.
- Siedziałyśmy, pletłyśmy kwiatki, każdą słomkę oddzielnie nawijałyśmy na podstawę – opowiada Alicja Kosowska z KGW Piotrówek Drugi.
- Użyłyśmy dużo plecionej słomy, którą trzeba wcześniej wyprasować, a to jest czasochłonne – dodaje Weronika Kosowska.
Skąd pomysł na tak oryginalny wieniec? - Powstał w zeszłym roku spontanicznie. Powiedzieliśmy: „za rok zrobimy kombajn”. I zrobiliśmy. Nasz sąsiad, pan Paweł ogarnął stronę techniczną. Jest akumulator, kręci się motowidło, palą się światła – dodaje.
Nasze rozmówczynie Alicja, Aleksandra i Weronika Kosowskie (na zdjęciu głównym) są córkami rolnika. - Dożynki to dla nas bardzo ważne święto, bo zależy nam na kultywowaniu ciężkiej całorocznej pracy na roli – podkreślają.
Jak wiją wieniec, jest wesoło
Z kolei panie z KGW Stoczek (gmina Spiczyn) zostały laureatkami konkursu w kategorii wieniec tradycyjny.Wykonana przez nich korona jest tak ciężka, że podnoszą ją na „trzy-cztery”, a w korowodzie wiozły na kółkach.
- W zeszłym roku ręce bardzo nas bolały od noszenia wieńca i musiałyśmy się zmieniać. Ma on swoją wagę, jest duży, użyłyśmy do niego bardzo dużo zboża, w sumie siedem rodzajów – mówi Magdalena Pluta z KGW Stoczek.
Jak dodaje, przy wiciu wieńca mieszkanki Stoczka zawsze dobrze się bawią. - U nas jest naprawdę wesoło. To jest takie nasze, mamy te kilka godzin dziennie by spędzić ze sobą czas.
Najpierw przymrozki, a potem susza
Starostami dożynek zostali rolnicy z Turowoli, Alicja i Sławomir Zdyń.- Pracujemy na 30 hektarach, mamy uprawy roślinne, m.in. zboża i warzywa - ziemniaki, kapusta. Nasze trzy dorosłe córki są już samodzielne, ale nie zajmują się rolnictwem. Mamy też trójkę wnuków – opowiadają starostowie.
Jaki był to rok dla rolników?
- Ciężki. Najbardziej dała o sobie znać susza, a wcześniej przymrozki wiosenne. Z tego tytułu niestety ponieśliśmy duże straty. Ale pracujemy w gospodarstwie już 30 lat, więc mamy doświadczenie i wiemy jak sobie poradzić – podsumowują starostowie.
Gwiazdą Power Play
Po oficjalnym rozpoczęciu dożynek odbyła się plenerowa msza święta, a po niej obrzęd dzielenia chlebem. Obecnie trwają prezentacje artystyczne gmin powiatu łęczyńskiego.
A wieczorem rozpocznie się blok koncertowy zakończony występem grupy disco polo Power Play, znanej z takich hitów, jak "Lubisz to, lubisz", "Kochaj mnie" czy "Co ma być, to będzie".
18:30 - Melo
19:30 - Cookies Band (covery Anny Jantar)
21:00 – gwiazda wieczoru - Power Play
Jury wskazało najpiękniejsze wieńce
W czasie imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.Zwycięzcy w kategorii wieniec tradycyjny:
1. KGW Stoczek
2. KGW Zezulin Drugi
3. KGW Brzeziny
Zwycięzcy w kategorii wieniec współczesny:
1. KGW Piotrówek Drugi
2. KGW Małków
3. KGW Dratów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.