Jak uzasadnia Urząd, celem konsultacji jest zapewnienie udziału mieszkańców gminy Łęczna w przygotowaniu dokumentów dotyczących procesu rewitalizacji, wymiana wiedzy i informacji oraz poznanie opinii i umożliwienie złożenia uwag w sprawie projektu. W czasie spotkania udostępniona będzie ankieta dla mieszkańców, a także formularz konsultacyjny do uzupełnienia. Będzie w nich można zawrzeć uwagi nt. dokumentu przygotowanego przez Urząd.
Według zakładanego projektu, do 2030 roku nastąpi w Łęcznej wiele zmian, zwłaszcza na Starym Mieście oraz osiedlach Podzamcze i Samsonowicza. W mieście będzie bardziej zielono, a dotychczasowe nieużytki zastąpią nowe nasadzenia. Zmiany obejmą jednak przede wszystkim obiekty kulturalne, a także turystyczne w mieście. Urząd planuje rewitalizację zachodniej pierzei Rynku II w Łęcznej, budowę Mediateki Łęczyńskiej, odrestaurowanie budynku synagogi w Łęcznej na potrzeby Centrum Spotkań (ośrodek muzealno-edukacyjny), przebudowy budynku biblioteki przy ulicy Bożnicznej w Łęcznej do pełnienia funkcji społeczno-kulturalnych, uruchomienie funkcjonalności Kameralnego Centrum Aktywności Mieszkańców Zdrowa odnowa Łęcznej, budowę ogrodów sensorycznych oraz tężni na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej, a także adaptację budynku dawnej mansjonarii w Łęcznej do pełnienia funkcji kulturalnych i społecznych wraz z poprawą dostępności obiektu.
Zmiany te zauważą przede wszystkim turyści. Zadowoleni powinni być również mieszkańcy korzystający z oferty kulturalnej miasta.
Na potrzeby mieszkańców planowana jest budowa przedszkola publicznego przy ulicy Tysiąclecia w Łęcznej ,,Przedszkole równych szans”, przebudowa budynku szkolnego przy ul. Staszica 17 w Łęcznej na żłobek publiczny, przebudowa budynku przy ul. Lubelskiej 28 na obiekt o profilu usługowo-turystycznym, wsparcie rozwoju Klubu Integracji Społecznej „Razem możemy więcej”, rozbudowa infrastruktury dla świadczenia usług na rzecz grup wykluczanych społecznie mieszkańców miasta i gminy Łęczna, naprawa/renowacja metodą bezwykopową kolektora sanitarnego na ul. Lubelskiej i wzdłuż rzeki Świnki, a także wsparcie "proekologiczni mieszkańcy Łęcznej". Łęcznianie doczekają się kładki nad Wieprzem i Świnką, pomostów nad tofowiskami, a także ścieżki rowrowej na ul. Wierzbowej.
To nie wszystko. Plan zakłada również wprowadzenie zmian w polityce mieszkaniowej. Zmienią się zasady ustalania wysokości czynszów.
Uchwalenie GPR Gminy Łęczna na lata 2023-2030 nastąpi w trzecim kwartale tego roku. Realizacja inwestycji odbywać się będzie stopniowo, a rozpocznie jeszcze w tym roku. Szacowana wartość inwestycji w ramch GPR: 110 470 400zł. Wkład budżetu Gminy wyniesie około 9 724 000,00 zł, pozostałe koszty będą pochodzić z Funduszy Europejskich i inncyh źródeł finansowania. Najdroższą inwestycją w ramach projektu będzie rewitalizacja Rynku i wyniesie 20 000 000 zł.
Mapa wskazuje zbliżające się inwestycje. Zd. UM w Łęcznej
- Spotkanie odbędzie się 11 lipca 2024r. o godzinie 11:00 w siedzibie Rady Miejskiej w Łęcznej, Plac Kościuszki 22 - informuje Urząd.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.