Reklama

Reklama

Będzie nowy właściciel Lubelskiego Węgla Bogdanka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

Będzie nowy właściciel Lubelskiego Węgla Bogdanka? - Zdjęcie główne

foto LW Bogdanka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie We wtorek, 14 czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie działań zmierzających do nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. Uchwałę przedłożył minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Reklama

Podjęta uchwała to pierwszy krok, w kolejnym Skarb Państwa zaproponuje Enei, która jest większościowym akcjonariuszem LW "Bogdanka" S.A. (posiada 64,57 proc. akcji) podpisanie listu intencyjnego w sprawie sprzedaży akcji spółki LW Bogdanka.

A akurat jednym z obecnych priorytetów Grupy Enea jest wydzielenie ze swoich struktur aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych, a więc m. in. wyodrębnienie spółki LW "Bogdanka" S.A. poza strukturę Grupy Kapitałowej Enea.

"Sytuacja międzynarodowa, w szczególności agresywna polityka Rosji, której przejawem jest wojna na Ukrainie, wywołuje niepewność na rynku węgla, jeśli chodzi o cenę oraz dostępność tego surowca. Z tego względu nabycie akcji LW "Bogdanka" przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Zabezpieczy to interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców. Działania te wpisują się w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce" - czytamy we komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

– Dzisiejsza decyzja rządu o zakupie akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka przez Skarb Państwa to szansa na dywersyfikację dostaw, lepsze ceny, wyższą produkcje, rozwój m.in. węgiel koksujący, wsparcie lokalnej społ. Warunki: powstaje NABE [Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego] i Lubelskie bez FST [Fundusz Sprawiedliwej Transformacji] – skomentował na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy