Reklama

Reklama

Bogdanka wybuduje farmę fotowoltaiczną, wiatraki i magazyny energii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

Bogdanka wybuduje farmę fotowoltaiczną, wiatraki i magazyny energii - Zdjęcie główne

Członkiem założycielem Łęczyńskiego Klastra Energii został Lubelski Węgiel Bogdanka, a funkcję koordynatora objęła spółka Łęczyńska Energetyka, której zadaniem będzie m.in. integrowanie jednostek samorządu terytorialnego i Bogdanki. Oprócz nich sygnatariuszami porozumienia zostały: Politechnika Lubelska, Powiat Łęczyński, oraz gminy: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów i Spiczyn | foto LW Bogdanka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Skoro Bogdanka w 2049 r. ma przestać wydobywać węgiel, to postawi na zieloną energię. M.in. w tym celu w ub. tygodniu powołano Łęczyński Klaster Energetyczny, do którego przystąpiły wszystkie samorządy z naszego powiatu.

Reklama

Porozumienie w sprawie Łęczyńskiego Klastra Energetycznego podpisano w piątek, 17 lutego.

Podpisał je m.in. burmistrz Łęcznej, której dotąd nie udało się skorzystać z unijnych programów dofinansowujących zieloną energię. Jak podkreśla Leszek Włodarski, teraz ubieganie się o zewnętrzne środki będzie dużo łatwiejsze.

- Nikt nie ma wątpliwości, że w takim partnerstwie, gdzie liderem jest Bogdanka, znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązania, które ostatecznie przełożą się na mniejsze koszty energii odbieranej przez mieszkańców - mówi burmistrz Leszek Włodarski.

I przypomina, że w gminie Łęczna jest 40-hektatowy teren w Starej Wsi należący do Enei, gdzie miała powstać elektrownia. Teraz na tej ziemi można będzie budować odnawialne źródła energii.

Nie tylko węgiel

W czasie spotkania przemawiał m.in. prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, Kasjan Wyligała.

- Będziemy się starać tak poprowadzić naszą firmę, żeby przyszłe zarządy nie musiały się martwić, co będzie w 2049 r. Chcemy zakreślić wizję naszej spółki nie tylko jako kopalni, ale silnego koncernu na terenie Lubelszczyzny - mówił prezes Wyligała.

Szef kopalni dodał, że w powstającej właśnie aktualizacji strategii kopalni jedną z nóg będzie wytwarzanie czystej energii elektrycznej.

Jak później wyjaśniał "Wspólnocie" będzie to nie tylko farma fotowoltaiczna, która ma powstać jeszcze w tym roku. Kopalnia planuje też budowę wiatraków i magazynów energii. Bogdanka chce także produkować komponenty do urządzeń energii odnawialnej.

- Zainicjowany dzisiaj klaster da nam przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, w przyszłości zapewni Bogdance i gminom dostęp do taniej i czystej energii w ten sposób, żeby nasz powiat nie był kojarzony tylko i wyłącznie z węglem - podkreślał Kasjan Wyligała.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy