Reklama

Reklama

Co z wodą w Cycowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co z wodą w Cycowie? - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie - Gminny wodociąg w miejscowości Cyców, z którego woda nie nadaje się do spożycia, został wyłączony z użytku. Dzisiaj (we wtorek, 23 maja) ma się tam odbyć kontrola przeprowadzanej w ub. tygodniu dezynfekcji. Od 17 maja mieszkańcy gminy korzystają z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Ludwinów i Świerszczów. Dlatego nie było przerw w dostawie wody ani potrzeby dowożenia jej beczkowozami - wyjaśnia wójt gminy Cyców.

Reklama

Zapytaliśmy o to w związku z sygnałem mieszkańca, który zaniepokojony komunikatem sanepidu nie był pewien czy może nadal korzystać z wody z kranu.  

Wodociąg pracuje w pętli

- Mamy tak wybudowane wodociągi, że w razie awarii czy właśnie takiego zdarzenia jak obecnie, które dotknęło również inne lubelskie gminy gdzie w związku z opadami deszczu doszło do zanieczyszczenia wody, my odłączamy problematyczną hydrofornię a sieć funkcjonuje dalej - wyjaśnia Wiesław Pikuła, wójt gminy Cyców. - Nasz wodociąg pracuje w pętli, wszystkie trzy hydrofornie są stale włączone i podwyższają ciśnienie w sieci. Gdy jedna szwankuje, zakręcamy kurek i ona przestaje pompować. Woda jest dostarczana z dwóch pozostałych - dodaje.

Wójt dodaje, że to właśnie dzięki temu systemowi nie zaistniała sytuacja z brakiem dostaw wody i koniecznością  dowożenia jej beczkowozami: - Mieszkańcy w ogóle nie odczuli, że coś takiego się zdarzyło. Choć po informacji sanepidu konserwator zakręcił wodę w Cycowie, woda nadal była i jest w kranach. Działania gminy na zanieczyszczonym odcinku polegały na przechlorowaniu, a następnie przepłukaniu instalacji na ujęciu wody. Rezultat tych prac skontroluje sanepid.  

Będzie kolejny komunikat   

Komunikat o tym, że woda z wodociągu w Cycowie nie nadaje się do spożycia opublikował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej po badaniach próbek pobranych 16 maja z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w miejscowości Cyców.

Stwierdzono przekroczenie parametru mikrobiologicznego - poinformował 17 maja łęczyński sanepid. Wyliczył, że wodociąg w Cycowie zaopatruje w wodę miejscowości: Cyców, Cyców Kolonia Druga, Wólka Cycowska, Głębokie, Podgłębokie, Biesiadki. Korzysta z niego ponad 3,5 tysiąca osób. 

"Woda nie nadaje się do spożycia. Nałożono obowiązek zapewnienia konsumentom korzystającym z tego wodociągu wody do spożycia o odpowiedniej jakości zdrowotnej i podjęcia działań naprawczych " - czytamy w komunikacie. 

Jednocześnie powiatowy inspektor sanitarny w Łęcznej poinformował, że wodociągi zaopatrujące mieszkańców gminy Cyców funkcjonują w tzw. spince: " Wobec powyższego mieszkańcy korzystający z wodociągu Cyców są zaopatrywani w chwili obecnej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Ludwinów i Świerszczów".

Dodał, że trwają prace nad tym, by woda znowu stała się zdatna do spożycia przez ludzi, a podana informacja - dotycząca jakości wody - obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Jak powiedział "Wspólnocie" wójt Wiesław Pikuła, badanie kontrolne wody po dezynfekcji i płukaniu wodociągów odbędzie się najprawdopodobniej we wtorek, 23 maja.   

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy