Reklama

Reklama

Czy Łęczna wejdzie w spółkę SIM z Lublinem? Chodzi o mieszkania z tanim czynszem

Opublikowano: 23 lipca 2021 15:08
Autor:

 Czy Łęczna wejdzie w spółkę SIM z Lublinem? Chodzi o mieszkania z tanim czynszem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie W ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) mieszkania na wynajem o niskim czynszu i z możliwością dojścia do własności po 15 latach, wybudować miałaby Łęczna w spółce z Lublinem i jeszcze kilkoma gminami.

Reklama

Mieszkania planowane w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstać miałyby w okolicy Szkoły Podstawowej nr 4 i szpitala.

SIM to program budowy mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach, zakładający stabilny wynajem z możliwością dojścia do własności. Polega na tworzeniu spółek, które w porozumieniu z samorządami budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem.

Przymiarki

"Wspólnota" pisała o przymiarkach gm. Łęczna do tego programu. O niedawnej wizycie w Łęcznej Bartłomieja Druzińskiego, prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucji państwowej odpowiedzialnej także za realizację rządowego programu Mieszkanie Plus.

Miasto wytypowało pod mieszkania SIM-owskie działkę w okolicy SP nr 4 i szpitala. Tę samą, którą wcześniej wskazało na potrzeby nierealizowanego w Łęcznej programu Mieszkanie Plus. 

Ostatnio, przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości przybliżyli założenia programu SIM łęczyńskim radnym, do których należeć będzie decyzja w tej sprawie.

W spółce z Lublinem

- W porównaniu z programem Mieszkanie Plus, SIM zakłada zupełnie inną formułę finansowania, dużo korzystniejszą również dla miasta, ponieważ praktycznie bez włączenia środków gminnych w wybudowanie tych mieszkań – mówi Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Wolę przystąpienia do SIM zadeklarował również Lublin i jak nas poinformowali przedstawiciele KZN, tworzylibyśmy tę spółkę razem z Lublinem. Lublin byłby liderem obszaru, w jaki włączone zostałyby mniejsze gminy, które choćby z racji liczby mieszkańców nie są w stanie same stworzyć spółki z możliwością wybudowania jednego tysiąca mieszkań, zgodnie z założeniami programu. Nam bez Lublina nie udałoby się takiej spółki powołać. Mówi się o trzech, czterech partnerach z terenu naszego województwa, m.in. o Łęcznej.

Burmistrz dodaje: - Na na spotkaniu z przedstawicielami KZN radni mogli uzyskać wszelkie informacje na ten temat. Dostrzegłem z ich strony zainteresowanie, by Łęczna do tej spółki weszła i najprawdopodobniej na najbliższej, sierpniowej sesji, zostanie podjęta uchwała upoważniająca nas do utworzenia takiej spółki.

SIM-y w kraju

Ostatnio, jak donosi portal netTG.pl, na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością SIM Śląsk Południe z siedzibą w Bielsku-Białej zgodzili się na sesji Rady Miejskiej bielscy radni. Spółkę tworzy pięć miast z woj. śląskiego, których celem jest wybudowanie ponad tysiąca mieszkań na wynajmem o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności po 15 latach.

Portal podaje, że do tej pory porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisało 227 gmin, 209 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie, 127 gmin otrzymało po 3 mln zł. W kraju istnieje dziesięć spółek SIM, których udziałowcami jest 101 gmin.

Spółki stworzyły gminy m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.