Reklama

Reklama

Czy Puchaczów ucieknie od janosikowego ze Starą Wsią-Kolonią, która chce uciec z gminy Łęczna?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Artur Stec/ Facebook

 Czy Puchaczów ucieknie od janosikowego ze Starą Wsią-Kolonią, która chce uciec z gminy Łęczna? - Zdjęcie główne

Droga w Starej Wsi Plebanii. "Zapraszamy na spływ kajakowy - pracownicy gminy wstęp wolny" - podpisał zdjęcie drogi W Starej Wsi-Kolonia Artur Stec na swoim profilu Fb. | foto Artur Stec/ Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie O walce mieszkańców tzw. Plebanii, części sołectwa Stara Wieś-Kolonia o drogę piszemy od trzech lat. W tym czasie chcieli m.in. wyodrębnić się z sołectwa oraz zmienili sołtysa. Czy zmienią też gminę? Na Puchaczów lub Ludwin?

Reklama

Taką możliwość rozważali z wójtem puchaczowscy radni podczas sesji 29 grudnia.  Dyskusja odbyła się na marginesie refleksji na temat przyjętego budżety gminy i w związku z wizytą przedstawicieli sołectwa z gm. Łęczna złożoną w Urzędzie Gminy Puchaczów.

Uciec od janosikowego

- Mamy ograniczone środki z CIT-u i co roku mniejszą subwencję oświatową, czy w związku  z tym nie żadnej możliwości obrony przed janosikowym? - zapytał radny Piotr Sarama, wiceprzewodniczący RG Puchaczów. 

Wójt odrzekł, że widzi dwa wyjścia. Pierwsze, jak zaznaczył - nie do przyjęcia, to zmniejszenie dochodów gminy w przeliczenia na jednego mieszkańca. Druga możliwość wiązałaby się ze wzrostem liczby mieszkańców, co zresztą następuje, ale w zbyt powolnym tempie, by obroniło Puchaczów przed janosikowym. Gdyby gmina liczyła nie 5700, ale 10 czy 12  tysięcy mieszkańców, wtedy przed janosikowym zdołałby uciec.

-  Przestałoby nas dotyczyć dlatego, że przy dochodach, jakie mamy, podzielonych przez liczbę mieszkańców, dochód wyliczony na jednego mieszkańca wypadłby znacznie niżej niż obecnie. Niestety dziś my na tych przelicznikach tracimy - tłumaczył wójt Adam Grzesiuk. - Weźmy przykład gminy Konopnica czy gminy Wólka Lubelską, przez którą codziennie przejeżdżamy w drodze do Lublina i o której panuje opinia, że jest tam strasznie biednie. Tymczasem Wólka Lubelska ma 15 tysięcy mieszkańców i po porównaniu dochodów budżetu gminy Puchaczów i  Wólki Lubelskiej, okazuje się, że Wólka ma nieco wyższe. Tymczasem oni funkcjonują jako biedni, a my jako bogatsi. Oni otrzymują subwencję wyrównawczą, a my musimy płacić. Taka jest różnica.

(...)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy