reklama
reklama

Dawniej na Rynku II w Łęcznej. Poniedziałek był chłopski, piątek babski [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Gdzie była przedwojenna cukiernia pani Pisarskiej? Jak minione stulecie zmieniało Rynek II, gdzie w XVI i XVII wieku odbywały się słynne na całą Europę jarmarki, na które zjeżdżali kupcy z całej Rzeczpospolitej i zagranicy?
reklama

Wytyczony został w XVI lub XVII wieku i stanowił wówczas centrum miasta, w którym odbywały się sławne łęczyńskie jarmarki. W czasie wojny było tu getto. Po wojnie znowu się handlowało. W poniedziałek był chłopski targ, w piątek babski. Różniły się tym, że z początkiem tygodnia handlowano wszystkim, w tym zbożem i żywcem. Zjeżdżali okoliczni gospodarze, rynek wypełniały konie, furmanki, kwik prosiaków. Z końcem lat 50. w jednej części Rynku II utworzono skwer. W drugiej, mniej reprezentacyjnej, targi odbywały się do momentu przeniesienia targowiska na Pasternik. 

Zapraszamy na kolejną wycieczkę po Rynku II dzięki uprzejmości i archiwalnym zbiorom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej.   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama