We wtorek 11 lipca po sesji nadzwyczajnej RM radni zdecydują czy będą wkrótce głosować w sprawie przystąpienia - lub nie - gminy Łęczna do mającej powstać spółki SIM Wschód.
SIM drugie podejście
Byłoby to drugie podejście Łęcznej do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W roku 2021 rada był przeciw.
Jeśli tym razem będzie na tak, w Podzamczu rysuje się perspektywa budowy 366 nowych mieszkań na 25 hektarach terenu przekazanego gminie - za pośrednictwem Krajowego Zasobu Nieruchomości* - przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To tereny popegeerowskie.
O ponownym zainteresowaniu Łęczną ze strony KZN burmistrz informował na ostatniej sesji 28 czerwca. Zapowiedział spotkanie informacyjne z przedstawicielem KZN. Odbyło się w ub. czwartek. Stawili się na nie pracownicy Urzędu Miejskiego i zaledwie czworo radnych. Przyszli: Jarosław Łuczyński, Krzysztof Matczuk, Halina Mazurkiewicz i Renata Okoń.
Pytań i wątpliwości było wiele.
SIM czyli co
- Dotyczyły głównie montażu finansowego, tego jak spółka będzie funkcjonować, z jakich środków wybuduje mieszkania, jaki będzie koszt ich wynajęcia, co będzie jeśli nie znajdziemy chętnych na te lokale. Budowa w Łęcznej przez Spółdzielnię Skarbek trzech bloków spółdzielczych, w perspektywie budowa pięciu bloków przez dewelopera, skłaniała do obaw czy inwestycje te nie wypełnią luki mieszkaniowej na tyle, że nie będzie chętnych na mieszkania pod wynajem. Usłyszeliśmy, że to oferta dla zupełnie innej grupy odbiorów, bez zdolności kredytowej, ale z dochodem pozwalającym na opłacanie czynszu. Pytano czy takie mieszkania już gdzieś wybudowano i o zaawansowanie SIM Lubelskie, spółki, do której nie przystąpiliśmy dwa lata temu. Przedstawiciel KZN odpowiedział, że jest na etapie pozwoleń budowlanych, początki realizacji przewiduje w tym roku – relacjonuje burmistrz.
Dodaje, że fiasko programu Mieszkanie Plus skłania jednak w tej kwestii do rozwagi i ostrożności.
- Albo teraz albo nigdy - stwierdził jednak burmistrz Leszek Włodarski. - Jest działka, będąca wkładem bezgotówkowym. Nie musimy, jak inne samorządy, przeznaczyć na ten cel własnej wartej kilka milionów działki, a tak to wygląda, że tereny pod mieszkalnictwo są na tyle duże, że ich wartość liczona jest w milionach. Dodatkowo, jak wykazała analiza tego terenu, otwiera się tam możliwość wybudowania największej ilości mieszkań w stosunku do innych samorządów, które też potencjalnie tworzyłyby SIM Wschód, co uprawniałoby nas do tego by właśnie Łęczna została siedzibą nowo powołanej spółki. Z tym wiązałyby się takie korzyści jak wpływy podatkowe do budżetu z racji funkcjonowania spółki na terenie naszej gminy.
Przystąpienie do programu wymaga podjęcia uchwały przez Radę Miejską. Stąd decyzja o spotkaniu 11 lipca zapoznającym nieobecnych ostatnio radnych z programem SIM.
Osiedle Polesie Park
Osiedle Polesie Park wybuduje przy ul. Wierzbowej firma deweloperska TBV z Lublina. Wśród walorów jego położenia akcentuje sąsiedztwo z Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym i Poleskim Parkiem Narodowym, oddalonym od osiedla o pół godziny.
"Park to 5 budynków z funkcjonalnymi mieszkaniami o różnych powierzchniach, z dużymi balkonami i tarasami, stolarką w kolorze drewna i szklanymi frontami balkonów, co tworzy połączenie nowoczesności i naturalnego charakteru" - czytamy na stronie TBV.
W rozmowie z Michałem Kabacińskim zajmującym się marketingiem w TBV słyszymy, że po rozpoczęciu kampanii reklamowej oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem diagnozującym równie duży niedosyt mieszkaniowy w Łęcznej: - Zarówno ze strony młodych ludzi, jak i nadspodziewanie wielu osób starszych, zamieszkujących bloki bez windy oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy chcą się przenieść do mieszkań z domów i działek wymagających zbyt wiele wysiłku i mieć w mieście wszędzie bliżej, na miejscu. Ostatnio wzmożenie zainteresowania mieszkaniami w Polesie Park związane jest z programem bezpiecznego kredytu dwuprocentowego.
Przy ul. Wierzbowej pierwszy z pięciu 7-piętrowych budynków gotowy ma być w trzecim I kwartale 2025 roku. W dolnej części pomieści lokale handlowe i usługowe oraz parking podziemny. Będzie również naziemny.
W pierwszym bloku będzie 61 mieszkań o powierzchni od 30 do 62 mkw. Cena metra kwadratowego to 8,5 tys. złotych.
*Krajowy Zasób Nieruchomości - instytucja, której zadaniem jest realizacja obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nadzór nad KZN sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.