reklama
reklama

Dziś upamiętnienie ofiar likwidacji łęczyńskiego getta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fundacja Zapomniane

Dziś upamiętnienie ofiar likwidacji łęczyńskiego getta - Zdjęcie główne

Fundacji Zapomniane udało się udało się ustalić 230 imion i nazwisk zamordowanych w Łęcznej Żydów | foto Fundacja Zapomniane

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieDziś o godz. 12 przy ulicy Bożniczej w Łęcznej odbędzie się uroczyste upamiętnienie około tysiąca Żydów, którzy zginęli w naszym mieście, m.in. w trakcie likwidacji łęczyńskiego getta.
reklama

Fundacja Zapomniane, Gmina Łęczna i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej serdecznie zapraszają mieszkańców na uroczyste odsłonięcie macewy - nagrobka upamiętniającego ofiary niemieckich zbrodni. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 7 listopada o godz. 12 przy ulicy Bożnicznej.

Na uroczystości ma pojawić się m.in. naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich, lubelski biskup pomocniczy senior Mieczysław Cisło, rodziny z żydowskiej gminy w Lublinie.

- Razem uczcimy pamięć około 1000 mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli II Rzeczypospolitej, a także Żydów czeskich, słowackich i niemieckich, więźniów łęczyńskiego getta, brutalnie zamordowanych jesienią 1942 roku, którzy spoczywają w pobliżu synagogi – mówi Iwona Hermon z Fundacji Zapomniane.

reklama

Organizacji tej udało się ustalić 230 imion i nazwisk zamordowanych w Łęcznej Żydów. Fundacja zebrała też informacje na temat zbrodni, których dopuścili się Niemcy w naszym mieście wobec mieszkańców narodowości żydowskiej.

Jak czytamy na stronie Fundacji Zapomniane, okupanci utworzyli getto w Łęcznej 1940 r. przy ul. Partyzanckiej.

"Największa masakra ludności żydowskiej dokonała się wraz z likwidacją getta jesienią 1942 r. lub 1943 r. "Rozstrzelano ok. 900 osób. Grupowo wyprowadzano osoby z getta nad wąwóz przy synagodze i rozstrzelano. [...] Zwłoki były zrzucane do wąwozu, a następnie zmuszano ludność polską do zagrzebywania zwłok w tym samym miejscu" - czytamy na stronie Fundacji Zapomniane (źródło: IPN Lu 501/48).

reklama

Nie była to jednak jedyna zbrodnia w tym czasie, bo "jesienią 1942 lub 1943 r., w ramach `akcji tępienia Żydów` 50 osób zostało zamordowanych i zagrzebanych w dole przy ul. Łańcuchowskiej. Następny nieoznakowany grób masowy ofiar likwidacji getta ma się znajdować przy ul. Bożnicznej, gdzie zagrzebano ciała ok. 70 osób. Z tego samego okresu pochodzi dół przy ul. Kanałowej, przy budynku mleczarni, w którym znajdują się ciała 23 bezimiennych Żydów. (IPN Lu 501/48).

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama