reklama
reklama

Enea: Nie zrezygnujemy z węgla z dnia na dzień

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Enea: Nie zrezygnujemy z węgla z dnia na dzień - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieZwiązkowcy obawiają się utraty autonomii Bogdanki i jej wygaszania. Enea zapewnia, że transformacja będzie stopniowa, zatrudnienie dostosowane do potrzeb, a regiony powęglowe odpowiednio wsparte. W tym samym czasie Jarosław Niemiec, szef związku „Przeróbka” prowadzi w Bogdance głodówkę.
reklama

Na razie bez zmian w statucie, ale napięcia rosną 

Planowane zmiany w statucie kopalni Bogdanka i strategii Enei, która chce ograniczyć odbiór węgla od kopalni, wzbudziły sprzeciw załogi.

Enea, większościowy akcjonariusz Bogdanki (64,57% akcji), chciała przekazać część decyzji zarządu kopalni swoim pionom zarządczym. Związkowcy obawiali się utraty autonomii Bogdanki i ograniczenia inwestycji czy np. sponsoringu Górnika Łęczna.

Po interwencji posła Krzysztofa Bojarskiego u prezesa Enei Grzegorza Kinelskiego walne zgromadzenie akcjonariuszy, zaplanowane na 28 stycznia, zostało odwołane. Informację tę przyjęto z entuzjazmem podczas spotkania związkowców, samorządowców i parlamentarzystów w Bogdance.

reklama

Jednak część polityków, jak również związkowcy studzili emocje. - Ja bym zachęcał, żeby wstrzymać się jeszcze z otwieraniem szampana co najmniej do jakiegoś czasu, aż nie zapadną konkretne ustalenia. Bo to jest tylko odroczenie, kto wie czy nie odroczenie wyroku – powiedział Jarosław Niemiec, przewodniczący Związku Zawodowego „Przeróbka” w LWB, który wczoraj rozpoczął strajk głodowy. Pije tylko wodę, śpi w siedzibie związku.

Jak mówi, jest to jego sprzeciw wobec planów odebrania niezależności LW Bogdanka na rzecz Enei. Domaga się umowy społecznej dla regionu w razie redukcji wydobycia, zapewniającej miejsca pracy poprzez tworzenie nowych zakładów. Taki postulat pojawia się w czasie, gdy Enea już za pięć lat chce zmniejszyć odbiór węgla od Bogdanki aż o połowę, co dla związkowców jest równoznaczne z wygaszaniem kopalni.

reklama

Przypomnijmy bowiem, że ogłoszona w listopadzie strategia Enei zakłada ograniczenie wytwarzania energii z węgla do 4,5 mln ton rocznie w 2030 r. Tymczasem obecnie poznańska spółka odbiera od Bogdanki około 7–8 mln ton rocznie surowca, a sprzedaż węgla dla Enei (jej elektrowni w Połańcu i Kozienicach) stanowi 82 proc. przychodów lubelskiej kopalni.

Enea zainwestuje w gaz i zieloną energię

Tymczasem wczoraj (16 stycznia) otrzymaliśmy odpowiedź rzeczniczki Enei na nasze pytania, które wysłaliśmy przed tygodniem, gdy jeszcze walne zgromadzenie nie było odwołane.

Spytaliśmy, z jakiego powodu podjęto decyzję o objęciu LWB całością regulacji wynikających z ładu korporacyjnego przyjętego w Grupie Enea w zakresie komitetów, jak również pionów zarządczych. To właśnie te planowane zmiany w statucie wywołały opór strony społecznej. Związkowcy mówili, że Bogdanka straci autonomię, a decyzje m.in. inwestycyjne będą podejmowane w Poznaniu, czyli w centrali Enei.

reklama

- LWB jest objęta ładem korporacyjnym Grupy Enea od 2016 r. i w tym zakresie nie nastąpiły żadne zmiany. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie LWB w sprawie zmiany Statutu Spółki, której celem było objęcie LWB szerszym zakresem ładu korporacyjnego Grupy ENEA zostało odwołane. Zmiany miały dotyczyć uproszczenia regulacji obowiązujących w Grupie Enea oraz większego przekazania kompetencji do spółek, w tej sytuacji do LWB – napisała rzeczniczka Enei, Berenika Ratajczak.

Zadaliśmy również pytanie, czy spółka Enea planuje utworzenie nowych miejsc pracy w powiecie łęczyńskim, w przypadku ograniczania wydobycia przez LW Bogdanka? I jakich?

Rzeczniczka zaznaczyła, że strategia Lubelskiego Węgla Bogdanka nie została jeszcze ogłoszona. A dopiero po jej publikacji, zarówno spółka, jak i Grupa Enea będzie mogła przedstawić więcej informacji. Odniosła się także do planów Enei związanych z transformacją energetyczną.

reklama

- Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku, Enea będzie systematycznie zwiększać swoje zaangażowanie w produkcję energii ze źródeł gazowych i OZE – poinformowała Berenika Ratajczak.

"Sprawne" aktywa węglowe będą kontynuowane

Zaznaczyła, że poznańska spółka nie przestanie z dnia na dzień zużywać węgla do produkcji energii.

- Bezpieczeństwo energetyczne opiera się na miksie wytwarzania. Dlatego Enea, jako odpowiedzialny uczestnik i podmiot transformacji energetycznej, dostrzega konieczność kontynuacji pracy sprawnych aktywów węglowych w kolejnych latach. Bloki energetyczne w Kozienicach będą stopniowo zmieniać swoją rolę, stanowiąc w dużej mierze w przyszłości rezerwę strategiczną dla systemu. W 2035 r. nadal będzie pracować największa jednostka wytwórcza w Grupie – blok B11. Projekty „zazielenienia" bloków węglowych poniżej 550 kgCO2/MWh będą oznaczały, że nadal do produkcji będzie potrzebna zarówno biomasa, jak i węgiel – podkreśliła rzeczniczka Enei.

Enea zapewnia, że transformacja będzie prowadzona odpowiedzialnie, z uwzględnieniem aspektów pracowniczych.

- Stawiamy na stopniowe dostosowanie poziomu zatrudnienia do realnych potrzeb. Proces ten będzie trwał przez najbliższe lata, w związku z czym firma jest w stanie z wyprzedzeniem zaplanować swoje działania. Grupa Enea odpowiedzialnie będzie wspierać zagospodarowanie całych regionów powęglowych, w tym blisko współpracując z samorządami – zapewnia Berenika Ratajczak.

10 spotkań ze związkowcami

Dodaje też, że zarówno zarząd Enei, jak i zarządy poszczególnych spółek prowadzą regularny dialog społeczny.

- W ciągu ubiegłego roku spotkań z udziałem przedstawicieli wszystkich związków zawodowych reprezentowanych w Grupie Enea z przedstawicielami Enei SA było ponad dziesięć, w tym cztery z samym zarządem Enei SA. Oprócz tego odbywają się regularne, liczone w dziesiątkach oficjalne spotkania strony społecznej ze swoimi bezpośrednimi pracodawcami, czyli zarządami spółek z Grupy Enea. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zarząd Enei SA odwiedza także wszystkie spółki z Grupy Enea by rozmawiać o nowej Strategii Rozwoju do 2035 r. Wizyty te uwzględniają także spotkania i rozmowy ze stroną społeczną – wylicza rzeczniczka Enei.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Informacje z powiatu łęczyńskiego, gmin: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Największa baza firm z Łęcznej i okolic (m.in. restauracji, branży weselnej, lekarzy). W naszym serwisie znajdziecie blogi prowadzone przez najciekawsze osoby, związane z Łęczną i okolicami. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama