Dr Ewa Leśniewska, opierając się na źródłach archiwalnych, opisuje losy rodu Rojowskich. Poznajemy historię "panów na Sobianowicach" począwszy do XVIII wieku, aż po tragiczne wydarzenia XX wieku, gdy Rojowscy bronili Polski i ginęli z rąk Niemców.
Przywraca pamięć
Powojenne losy majątku Sobianowice to – jak pisze we wstępie dr Ewa Leśniewska - "ostatni dramatyczny akt zamykający wielowiekową historię opisanej prywatnej własności ziemskiej".
Dodaje, że tym aktem było "zawłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa na cele reformy rolnej, w oparciu o dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, pod dyktando i z rozkazu władz Związku Sowieckiego".
Tamta decyzja zakończyła dzieje ziemiaństwa w naszym kraju. Łęczyńska historyczka postanowiła przywracać pamięć o właścicielach ziemskich na kartach swoich książek.
"Mam nadzieję, iż przez pryzmat Sobianowic zdołałam ukazać obraz życia średniozamożnej rodziny ziemiańskiej gospodarującej najpierw w dwufolwarkowym, a następnie w jednofolwarkowym, nieuprzemysłowionym majątku ziemskim od XVIII wieku do 1944 roku. Ufam, iż przyczyni się do stworzenia pełniejszego obrazu epoki i dziejów lubelskiego ziemiaństwa" - pisze na koniec słowa wstępnego dr Ewa Leśniewska.
A prof. Stanisław Michałowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w przedmowie pisze, że łęczyńskiej historyczce udało się "z wielkim pietyzmem odtworzyć i zaprezentować losy sobianowickiego dworu, jego właścicieli i dóbr".
I dodaje, że dr Ewa Leśniewska "na blisko czterystu stronach snuje w sposób wielce zajmujący sagę tej średniozamożnej rodziny ziemiańskiej".
Promocja książki w łęczyńskiej bibliotece
Z okazji wydania książki "Sobianowice. Dobra ziemskie i ich właściciele (XVIII-XX w.)" w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbyło się spotkanie autorskie z dr Ewą Leśniewską poświęcone promocji publikacji.
"Zaproszeni goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prezentacji książki oraz zadawali autorce pytania dotyczące książki, miejscowości Sobianowice oraz pytania dotyczące innych majątków ziemskich sąsiadujących niegdyś z naszą miejscowością – relacjonuje MGBP w Łęcznej.
Nową książkę dr Ewy Leśniewskiej można wypożyczyć w bibliotece głównej i jej filiach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.