Reklama

Reklama

Gdy starostwo pomaga "duchowo", emerytowany nauczyciel z Łęcznej wziął sprawy w swoje ręce

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Marek Patryn, emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej zorganizował pomoc dla Hołej Prystani, miasta w obwodzie chersońskim. Partnerem miejscowości, które znalazło się pod rosyjską okupacją jest samorząd powiatu łęczyńskiego.

Reklama

Hoła Prystań (w spolszczeniu Goła Przystań) to miejsce znane wielu absolwentom łęczyńskich szkół. Podobnie jak Kałanczak czy kurort Żelazny Port. Są to miejscowości leżące w obwodzie chersońskim, bezpośrednio przylegającym do zagarniętego osiem lat temu przez Rosjan Krymu.

- W latach 2004-2016 zrealizowaliśmy 48 projektów wymiany młodzieży. Przyjeżdżali do Łęcznej uczniowie z Gołej Przystani i Kałanczaka. A nasza młodzież jeździła na Ukrainę, do tych miejscowości i do pobliskich kurortów nad Morzem Czarnym. Przez te wszystkie lata zrobiliśmy na tej trasie 123 tys. kilometrów – wspomina Marek Patryn, emerytowany nauczyciel historii, który wraz z nauczycielką geografii Alicją Jarszak koordynował projekty wymian młodzieży z ukraińskimi partnerami. Były one finansowane m.in. z Ministerstwa Kultury czy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Patryn do dziś pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej jako instruktor pływania. A teraz rozpoczął szkolną zbiórkę darów dla mieszkańców Gołej Przystani i Kałanczaka, którzy znaleźli się pod rosyjską okupacją. Łęczyńska "dwójka" ma podpisane porozumienie o współpracy z dwiema szkołami z tych miejscowości.

Widząc tragedię, jaka rozgrywa się na okupowanym terenie, z dedykowaną zbiórką żywności dla Gołej Przystani i okolic ruszył także Urząd Miejski w Łęcznej. Dary będzie można przynosić do urzędu i Centrum Kultury w Łęcznej.

(...)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy