reklama
reklama

Górnicy na ulicach Lublina: „Stop likwidacji Bogdanki i degradacji regionu” (WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieTłumy górników zebrały się dziś na placu Litewskim w Lublinie, by wyrazić swój sprzeciw wobec planów, które – ich zdaniem – mogą doprowadzić do stopniowego wygaszania kopalni Bogdanka. Choć rząd zapewnia, że nie ma zamiaru zamykać lubelskiej kopalnia, związkowcy i pracownicy nie ufają tym deklaracjom.
reklama

Hasło protestu było jednoznaczne: „Stop likwidacji Bogdanki i degradacji regionu”. A powodem niepokoju jest strategia właściciela kopalni – spółki Enea, która zakłada znaczne ograniczenie odbioru węgla z Bogdanki: z obecnych 8 milionów ton w 2024 roku do 4,5 mln ton w 2030 roku, a docelowo do zaledwie 2,3 mln ton w 2035 roku. W opinii związkowców to zapowiedź powolnego zamykania kopalni oraz redukcji miejsc pracy, zwłaszcza że zarząd LW Bogdanka nie przedstawia planów na pozyskanie nowych rynków zbytu.

W czasie manifestacji dominowały emocje – skandowano hasła wymierzone w unijną politykę klimatyczną, takie jak „J... Zielony Ład” czy „Stop śmieciowej transformacji”. Głos zabrali liderzy związkowi, lokalni samorządowcy oraz posłowie. Po przemówieniach manifestanci ruszyli ulicami Lublina – Królewską, Ewangelicką i Spokojną – kierując się pod Lubelski Urząd Wojewódzki.

reklama

Tam złożono petycję do premiera Donalda Tuska na ręce wojewody. Dokument zawiera „warunki wstępne Paktu na rzecz sprawiedliwej transformacji Lubelskiego Węgla SA i regionu”, które mają być odpowiedzią na niepewność, jaką przynosi Zielony Ład. Wśród sygnatariuszy znaleźli się związkowcy, samorządowcy oraz parlamentarzyści z regionu.

Postulaty zawarte w petycji obejmują m.in. stworzenie i realizację społecznego paktu sprawiedliwej transformacji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, gwarancje jego realizacji przez rząd, ochronę praw pracowników oraz zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku węgla. W przypadku braku takiej konkurencji sygnatariusze żądają objęcia Bogdanki ustawą o funkcjonowaniu górnictwa, co wiązałoby się m.in. z wprowadzeniem pięcioletnich urlopów górniczych przed emeryturą i odpraw dla osób odchodzących z zawodu.

reklama

Górnicy domagają się również, by w razie potrzeby Skarb Państwa przejął większościowe udziały w spółce oraz wprowadził nowelizację ustawy górniczej, która zabezpieczy interesy pracowników oraz przyszłość kopalni.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo