reklama

"Jędrzejki – Wigilia św. Andrzeja" w Milejowie (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor: Grzegorz Kuczyński

"Jędrzejki – Wigilia św. Andrzeja" w Milejowie (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje łęczyńskieAndrzejki od pokoleń zajmują szczególne miejsce w polskiej tradycji – pełne wróżb, obrzędów, tańców i ludowej magii. W Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie przypomniano te zwyczaje w wyjątkowym widowisku "Jędrzejki – Wigilia św. Andrzeja", które obejrzeli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy.
reklama

Spektakl powstał na podstawie scenariusza Leszka Gęcy, a jego realizacji podjęli się artyści z zespołu ludowego Sławiniacy z Lublina, wspierani przez dzieci z zespołu Mały Milejów, uczennice ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Milejowie oraz zespół Jaszczowianki. Całość dopełnił muzyczny akompaniament Damiana Mazurka, podkreślający klimat wieczoru pełnego tradycji i ludowych opowieści.

Widowisko przeniosło młodych widzów w świat dawnych wierzeń związanych z wigilią św. Andrzeja – chwilą, gdy według ludowego przekazu można było "usłyszeć przyszłość". Na scenie pojawiły się charakterystyczne dla tego zwyczaju rekwizyty, śpiewy oraz sceny obrzędowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć, skąd wzięły się dzisiejsze andrzejkowe zabawy.
Publiczność - milejowska społeczność uczniowska - z dużym zainteresowaniem śledziła kolejne odsłony przedstawienia, reagując żywiołowo na humorystyczne sceny, a także te bardziej refleksyjne, ukazujące bogactwo kultury ludowej regionu.

reklama

Galeria zdjęć poniżej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo