reklama
reklama

Już nie tylko węgiel. Bogdanka kończy budowę farmy fotowoltaicznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieSpółka Lubelski Węgiel Bogdanka zakończyła właśnie główne prace instalacyjne przy budowie swojej pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MWp i zapowiada kolejne inwestycje w zieloną energię.
reklama

Jak informuje LW Bogdanka w swoim komunikacie, "na działce o powierzchni 5,66 ha zainstalowano już 5552 wysokowydajnych, dwustronnych paneli fotowoltaicznych".

Pierwsza farma fotowoltaiczna lubelskiej kopalni zlokalizowana jest na terenach przemysłowych, w bezpośredniej bliskości kopalni w Bogdance i torów kolejowych, które wykorzystywane są do transportu węgla kamiennego. "Sama farma zajmuje powierzchnię równą dziewięciu boiskom piłkarskim. Znaczną część tego terenu (ok. 77 proc.) stanowi naturalna zieleń (tzw. powierzchnia biologicznie czynna)" - podała spółka.

W komunikacie czytamy również, że "szczytowa moc farmy jest porównywalna do zapotrzebowania na prąd wszystkich budynków naziemnych kopalni w dni, kiedy nie są prowadzone prace dołowe".

reklama

Projektowanie i budowa farmy zajęły 16 miesięcy. Inwestycja kosztować będzie blisko 11,5 mln zł.

- Budowa farmy to dowód na to, że już na poważnie wdrażamy w życie zapisy naszej nowej strategii, która zakłada inwestycje Bogdanki w OZE. Przypomnę, że docelowo nasza spółka chce mieć około 500 MW mocy ze źródeł odnawialnych. To zatem nasz pierwszy krok w kierunku transformacji Spółki i w kierunku zielonej energii – powiedział, cytowany w komunikacie spółki, Kasjan Wyligała, prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

O nowej inwestycji w informacji prasowej mówi także Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka

- Na naszej pierwszej farmie zastosowaliśmy wysokowydajne, dwustronne panele monokrystaliczne z warstwą PERC. Panele posiadają 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią liniową gwarancję mocy. Będziemy na bieżąco, szczegółowo analizować wszystkie parametry instalacji, ponieważ planujemy docelowo rozbudować tę farmę aż do uzyskania mocy 30 MWp – mówi Dariusz Dumkiewicz.

reklama

- Mamy już odpowiednie przyłącza energetyczne Sn 6kV (do przesyłania wyprodukowanej energii), energetyczne NN 0,4kV (potrzeb własnych i remontowych), teletechniczne miedziane i światłowodowe dla potrzeb telemechaniki, sterowania i wizualizacji. Liczymy, że zgodnie z umową, pierwszy prąd z farmy popłynie na początku sierpnia – ocenia Dumkiewicz. 

CZYTAJ TAKŻE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama