Reklama

Reklama

Kijany: Uczcili pamięć "Uskoka"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Uroczystości związane z 73. rocznicą śmierci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" zostały zainicjowane i zorganizowane przez Norberta "Smołę" Smolińskiego i grupę motocyklową Patria Łęczna.

Reklama

Uczestnicy uroczystości na cmentarzu w Kijanach złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem pamięci dowódców i żołnierzy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość obwodu lubartowskiego walczących o niepodległość ojczyzny  

Hołd "Uskokowi" oddali m. in. starosta Krzysztof Niewiadomski, członek Zarządu Powiatu Michał Woźniak, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły, prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, przedstawiciele jednostek i szkół powiatu łęczyńskiego oraz wielu organizacji i zrzeszeń o charakterze patriotycznym z całej Polski. Modlitwie podczas uroczystości przewodniczył ks. Piotr Melko, proboszcz parafii św. Anny w Kijanach.

Po uroczystości na cmentarzu, uczestnicy obchodów odwiedzili Izbę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Witaniowie. Była to okazja do obejrzenia nowej wystawy "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna INKA 1928-1946" dostępnej w izbie.

Przypomnijmy, że "Uskok" był bohaterem polskiego podziemia antykomunistycznego, tzw. żołnierzem wyklętym. Ukrywał się na posesji państwa Lisowskich w Nowogrodzie (dawniej Dąbrówce) i tutaj zginął od wybuchu granatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy