reklama
reklama

Kolejny krok ku samodzielności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejny krok ku samodzielności - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieChętniej podejmują rozmowy, nie zamykają się w swoich pokojach, jak robili dotąd - opowiadają mamy lokatorów mieszkań treningowych powstałych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej.
reklama

We wtorek, 7 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania w ramach projektu "Nowa jakość życia – rozwój usług społecznych w gminie Łęczna" realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej i Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Dzięki temu projektowi trzech młodych mężczyzn w październiku wprowadziło się do mieszkań treningowych, które powstały w siedzibie ŚDS znajdującej się w odnowionym spichlerzu na łęczyńskim Podzamczu.

Wcześniej uczestnicy byli przygotowywani do samodzielnego zamieszkania, korzystając przez dziesięć miesięcy ze specjalistycznych usług opiekuńczych we własnych domach, a następnie z usług ŚDS. 

Uczą się samodzielnego życia

Wszystkie te osoby łączy to, że chorują przewlekle, co jednak wcale nie oznacza, że trzeba ich we wszystkim wyręczać, a wręcz przeciwnie: ideą innowacyjnych mieszkań jest to, że podstawowe umiejętności są jedynie kwestią treningu. A głównym celem, by uczestnicy po zakończeniu projektu zaczęli żyć na własną rękę.

reklama

Bo w mieszkaniach treningowych uczą się oni samodzielnie żyć. Nie są wyręczani, a jedynie słuchają rad asystentów. Dwie osoby nadal przygotowuje się do tego, by móc wprowadzić się do mieszkań treningowych, które są w wyremontowanym budynku spichlerza na Podzamczu, siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.

Są bardziej otwarci

Na wtorkowym spotkaniu lokatorzy tych mieszkań mówili o zmianach, jakie zauważyli w swoim funkcjonowaniu. Choć praca nad sobą dalej trwa, to już stwierdzili, że są bardziej otwarci na ludzi i mniej boją się podejmować wyzwania.

Uczestnicy opowiadają z dumą, że dopiero w mieszkaniu treningowym nauczyli się obsługiwać pralkę. A wspólne porządki to świetna nauka współpracy.

Lokatorzy mieszkań wracają do swoich rodzinnych domów w weekendy. Ich mamy, które były obecne na wtorkowym spotkaniu, mówiły, że w czasie tych odwiedzin również dostrzegają pozytywne zmiany w zachowaniu synów.

reklama

Przede wszystkim chętniej podejmują rozmowy, nie zamykają się w swoich pokojach, jak robili dotąd. Opowiadają rodzicom o tym, co już robili w ramach projektu i co jeszcze mają w planach.

Także usługi w domach

Drugim działaniem w ramach projektu "Nowa jakość życia..." są usługi opiekuńcze dla siedmiu osób w ich domach zamieszkania. Opiekunki pomagają im w pracach domowych, przychodzą też psycholodzy. Oprócz tego ci uczestnicy projektu korzystają z usług Klubu Samopomocy w Łęcznej przy ul. Żabickiego 2.

Dzięki temu działaniu opiekunowie odciążają rodzinę, która musi ciągle opiekować się osobą chorą. Wśród uczestników projektu są także dwie osoby samotne. W tym wypadku nie ma kto nawet umyć okien przed świętami czy zrobić zakupu tym osobom. Pomoc opiekuna jest więc nieodzowna.

reklama

Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2022 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama