We wtorek 22 października do Łęcznej przyjechał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Na początek wziął udział w uroczystym otwarciu ulicy Obrońców Pokoju i odwiedził budowę nowego przedszkola na osiedlu Bobrowniki.
Kolejnym punktem wizyty wojewody była konferencja z przedstawicielami władz powiatu łęczyńskiego i wszystkich sześciu naszych gmin. Wzięli w niej udział również posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Bojarski i Michał Krawczyk.
Tematem była m.in. opieka zdrowotna i podpisana dzień wcześniej przez prezydenta ustawa o dochodach samorządów, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Niezależni od widzimisię polityków z Warszawy
- Koalicja 15 października jest zainteresowana sprawnymi, silnymi organizacyjnie i finansowo samorządami. Stąd też w ostatnim czasie istotna zmiana ustawy o finansowaniu samorządów, której głównym celem jest wzmocnienie siły finansowej samorządów i przede wszystkim uniezależnienie tej siły od widzimisię polityków z Warszawy – mówił na konferencji prasowej przed spotkaniem z samorządowcami poseł z Łęcznej Krzysztof Bojarski (Koalicja Obywatelska).W podobnym tonie wypowiedział się lubelski poseł Michał Krawczyk (KO), przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
- To jest ustawa, która stawiała sobie za cel, po pierwsze, zwiększenie dochodów własnych samorządów po to, żeby samorządowcy sami mogli decydować o jak największych środkach finansowych, które są w ich dyspozycji. A po drugie, uniezależnia samorządy od decyzji politycznych. Dzięki tej ustawie w przyszłym roku 23 miliony złotych więcej trafi do wszystkich gmin powiatu łęczyńskiego, łącznie z miastem Łęczna i 8 milionów złotych więcej do samorządu powiatu łęczyńskiego – wyliczał poseł Michał Krawczyk.
Będzie też "kroplówka"
W dalszej części wypowiedzi nawiązał do "tekturowych pieniędzy" wręczanych wójtom czy burmistrzom przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Z takimi czekami do Łęcznej przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. przyjechał m.in. były premier Mateusz Morawiecki.- To nie będą środki finansowe, z którymi my jako posłowie czy pan wojewoda będziemy jeździć i w postaci czeków rozdawać, bo nie na tym polega samorządność, to będą środki finansowe, które trafią bezpośrednio do budżetu, do budżetów samorządów. To wójt czy burmistrz wspólnie z radnymi będą decydować o tym na co te pieniądze przeznaczyć, bo oni to wiedzą najlepiej – podkreślił poseł Koalicji Obywatelskiej.
Oprócz tego jeszcze w tym roku na konta samorządów trafią tzw. kroplówki na ratowanie ratować tegorocznych budżetów. - Lada dzień będą te środki trafiały na konta samorządów. W powiecie łęczyńskim łącznie 11 milionów złotych - poinformował przewodniczący sejmowej komisji odpowiadające za sprawy samorządowe.
Na czym polegają zmiany?
W telegraficznym skrócie: przede wszystkim inaczej będzie naliczany udział samorządów w podatkach PIT i CIT. Teraz będzie on wyliczany na podstawie dochodów podatników w danym powiecie czy gminie. W efekcie do samorządów trafi więcej środków, bo do tej pory brany był pod uwagę podatek należny danemu samorządowi po odliczeniu ulg i zwolnień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.