Dzisiaj (w czwartek, 4 maja) zaczął się maturalny maraton. Na pierwszy ogień poszedł język polski.
Po egzaminie rozmawialiśmy z łęczyńskimi maturzystami z technikum w szkole górniczej i Jagiellończyku.
Oni egzamin dojrzałości pisali w starej formule. Rozwiązywali test i pisali własny tekst.
Mieli do wyboru dwa tematy rozprawki – jeden odwołujący się do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a drugi do „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Trzecią możliwością była interpretacja wiersza Ewy Lipskiej „Mogę” (pełne brzmienie tematów poniżej).
Będzie zdane
- Zaskoczyło nas to, że po raz drugi z rzędu na maturze był „Pan Tadeusz”, ale i tak większość kolegów wybrało temat z tą lekturą – przyznał Michał Gryniewicz, uczeń IV klasy technikum elektrycznego Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.
Maturzysta dodał, że nie denerwował się w czasie pisania egzaminu. - Parę dni przed maturą stres był taki mocniejszy. Pojawiła się myśl, czy dam radę. Ale myślę, że na pewno będzie zdane.
Szkolny kolega Michała, z technikum górniczego Amadeusz Szymaniak podsumował: - Najbardziej obawialiśmy się polskiego, ale w sumie okazał się łatwy.
Koledzy się z nim zgodzili.
Bardziej rodzice się nakręcali
Z kolei inny uczeń szkoły górniczej, Marcel Sobiesiak (technik elektryk) stwierdził, że w ogóle się nie stresował.
- Ja podszedłem do tego na spokojnie. Bardziej rodzice się nakręcali: „Już uciekaj, bo się spóźnisz! Długopisy masz? A dowód, a coś tam jeszcze” – śmiał się maturzysta.
Szkołę w dobrym humorze opuszczały dzisiaj także Wiktoria Wasilak i Klaudia Krzewicka z technikum ekonomicznego w Zespole Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Obie wybrały temat rozprawki z fragmentem „Przedwiośnia”.
Ręce troszkę się trzęsły
- Wydawał się łatwiejszy. A do tego dużo przerabialiśmy „Przedwiośnie” na lekcjach. A „Pana Tadeusza” nie spodziewałam się, bo był już na maturze w tamtym roku. Bardziej obstawialiśmy „Wesele” - mówiła Wiktoria.
- Albo „Dziady” - uzupełniła Klaudia.
- Trochę zawiodłam się tymi tematami, ale już dzisiaj stres mnie tak trochę bardziej odpuścił. Był bardziej przez ostatnie dni, gdy jeszcze sobie powtarzałam – przyznała Wiktoria.
- Ręce mi się troszkę trzęsły, jak zaczynałam pisać – dodała Klaudia.
Jutro przed maturzystami egzamin z języka obcego, w poniedziałek z matematyki.
Tematy wypracowań
Takie tematy rozprawki mieli do wyboru maturzyści piszący egzamin w starej formule (po technikum):
Temat 1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Temat 2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
(...)
WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU "WSPÓLNOTY ŁĘCZYŃSKIEJ" - OD WTORKU, 9 MAJA
CZYTAJ TAKŻE: Na placu przy starostwie stanie mobilna strefa zdrowia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.