Jednym ze znamienitych gości łęczyńskiego Podzamcza był Ignacy Jan Paderewski - pianista, premier i minister spraw zagranicznych, który przybył do ówczesnego właściciela Henryka Blocha, syna Jana Gotlieba, z myślą o zakupieniu tych dóbr.
Wizyta miała miejsce około 1910 roku. Łęczna bardzo przypadła do gustu Ignacemu Paderewskiemu, jednak w kupnie ubiegł go Józef Bogusławski.
W północnej części parku Podzamcze znajdują się pozostałości zabudowań dawnego folwarku, takie jak stajnia, obora, suszarnia chmielu i budynek gospodarczy. Są śladem po jednej z najbarwniejszych postaci dziewiętnastowiecznej Polski – Jana Gottlieba Blocha, który w 1879 roku stał się właścicielem łęczyńskich dóbr. W 1881 roku wybudował w Podzamczu stajnię, a dwa lata później trzykondygnacyjny magazyn zbożowy. W następnych latach majątek przechodził w ręce kolejnych właścicieli, aż w 1946 roku po reformie uwłaszczeniowej przeszedł na własność Skarbu państwa. W latach 60. na terenie folwarku utworzono PGR i gospodarstwo ogrodnicze, które funkcjonowały do początku lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu stopniowo popadały w ruinę. W roku 2014 roku pożar strawił budynek obory. Wobec braku możliwości odtworzenia zniszczonych budynków, pozostałości folwarku zostały zagospodarowane w formie malowniczych ruin porośniętych roślinnością parkową, zabezpieczonych i dostępnych do zwiedzania. Na dawnym dziedzińcu gospodarczym założono łąkę kwietną umożliwiającą organizowanie pikników i okolicznościowych imprez dla mieszkańców - czytamy .w opisie przeprowadzonej rewitalizacji na stronie Urzędu Miejskiego w Łęcznej
Źródło: ze strony www Urzędu Miejskiego w Łęcznej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.