Reklama

Reklama

Łęczna: Na SOR pacjent otrzyma kolor, w zależności jak szybko potrzebuje pomocy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łęczna: Na SOR pacjent otrzyma kolor, w zależności jak szybko potrzebuje pomocy - Zdjęcie główne

Druga kadencja Krzysztofa Bojarskiego będzie trwała do 2027 r.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Utworzenie oddziału geriatrii, zwiększenie łóżek na oddziale oparzeniowym, uruchomienie hospicjum - m.in. takie inwestycje wymienia Krzysztof Bojarski, dotychczasowy dyrektor szpitala w Łęcznej, wybrany na kolejną kadencję 2021-2027. Jego nowa sześcioletnia kadencja rozpoczęła się 1 lipca.

Reklama

Komisja konkursowa poparła Pana kandydaturę jednogłośnie. Co zdecydowało o takim sukcesie Pańskiej kandydatury na dyrektora szpitala?

Krzysztof Bojarski: Traktuję taki wynik jako pewnego rodzaju wotum zaufania wyrażone po ocenie sześciu lat mojej pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej. Niewątpliwie był to dobry okres w historii tej placówki. Każdy rok działalności  SPZOZ,  począwszy od 2015 roku, kończył się dodatnim wynikiem finansowym, a łączny zysk wyniósł ponad 14 milionów złotych. W tym okresie dokonano spłaty kredytów zaciągniętych przed 2015 rokiem na łączną kwotę pięciu milionów złotych oraz zgromadzono zasoby pieniężne w wysokości 30 mln zł. Był to także okres, w którym szpital przeprowadził szereg inwestycji o wartości przekraczającej 24 mln zł, pozyskując na ten cel ponad dziesięć i pół miliona złotych środków zewnętrznych. Podstawą przedstawionej sytuacji finansowej był wzrost przychodów w okresie od 2015 do 2020 roku z 54 mln złotych do 90 mln złotych, tj. o 66 proc. W tym czasie przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia wrosły ponad 31 mln złotych - z 48 mln zł do 80 mln zł. Świadczymy też coraz więcej usług komercyjnych. Przychody z tego tytułu wzrosły z 6 mln do 10 mln zł.

Przypomnijmy, jakie inwestycje zrealizował zarządzany przez Pana szpital.

W latach 2015-2021 zrealizowaliśmy kilka znaczących inwestycji w szpitalu, ważnych przede wszystkim dla pacjentów. Był to m.in. zakup rezonansu magnetycznego i utworzenie pracowni, wymieniliśmy urządzenia RTG i wprowadziliśmy pełne ucyfrowienie pracowni rentgenodiagnostyki związanej z zakupem dwóch aparatów, ramienia C i aparatu jezdnego.  Kupiliśmy też trzy aparaty USG i echokardiograf. Uruchomiona i od podstaw wyposażona została pracownia endoskopowa, która jako jedyna w województwie lubelskim posiada aparat do endoskopowej ultrasonografii. Trzy miliony złotych zainwestowaliśmy w sprzęt informatyczny i wdrożenie szeregu e-usług, a dla każdego oddziału szpitalnego zostały zakupione narzędzia chirurgiczne i sprzęt medyczny. Natomiast w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, dzięki środkom z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wymienione zostało wyposażenie na kwotę około miliona złotych. Kompleksowe remonty zostały przeprowadzone we wszystkich oddziałach szpitalnych, przychodni specjalistycznej, pracowni rentgenodiagnostyki. Zmiany wprowadziliśmy także w SOR, dostosowując jego funkcjonowanie do wyzwań związanych z walką z Covid-19.

W okresie ostatnich sześciu lat pojawiły się nowe świadczenia medyczne. Uruchomiliśmy Oddział Gastroenterologii, Pracownię Badań Endoskopowych, Pracownię Rezonansu Magnetycznego, a na bazie Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, w ramach  współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, powstała Klinika Chirurgii Plastycznej.

To, że realizujemy kolejne projekty, osiągamy dobre wyniki finansowe, przeprowadzamy kolejne inwestycje, jest wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania naszych pracowników. Często podkreślam, że to osoby tu zatrudnione stoją za sukcesem naszego szpitala.

Jakie główne kierunki rozwoju szpitala wyznaczy Pan na kolejne lata?

Funkcjonowanie SPZOZ w kolejnych latach będzie oparte na trzech filarach. Po pierwsze to dalsza poprawa sytuacji ekonomicznej szpitala, ale jednocześnie stabilne warunki pracy personelu. Po drugie, realizacja kolejnych inwestycji i zwiększanie zakresu udzielanych usług, a po trzecie działania w zakresie poprawy jakości udzielanych usług.

Warunkiem utrzymania dotychczasowej dobrej sytuacji ekonomicznej jednostki jest utrzymanie dotychczasowej dyscypliny wydatków. Dotyczy to zarówno wydatków na  wynagrodzenia, ale też kosztów zakupu usług zewnętrznych, sprzętu i aparatury medycznej czy zmniejszenie kosztów mediów poprzez realizacje projektu wymiany oświetlenia budynku szpitala na oświetlenie ledowe. Planujemy wdrażanie systemów oszczędzania energii i budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu szpitala w Łęcznej oraz wdrożenie systemów oszczędzania wody. Ważne także będzie zwiększenie przychodów zarówno pochodzących z kontraktów z NFZ, jak i z innych źródeł np. medycyny pracy.   

Drugim filarem dalszego rozwoju będzie realizacja inwestycji prorozwojowych, pozwalających na rozszerzenie zakresu udzielanych świadczeń. Wiąże się to z rozbudową bloku C szpitala, co jest obecnie największą inwestycją w regionie. Jej wartość wraz z wyposażeniem tego skrzydła to 15 mln zł.  Drugie przedsięwzięcie to przebudowa i rozbudowa dawnego szpitala w Jaszczowie na ZOL.  Szacowana wartość tej inwestycji to ok. siedem milionów złotych.

Dokończenie budowy bloku C pozwoli m.in. na poszerzenie zakresu funkcjonowania Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej o dodatkowe 12 łóżek, a Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej o dodatkowe 16 łóżek.  Nastąpi też powiększenie oddziału Gastroenterologii i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, a także rozszerzenie działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej o Ośrodek Chirurgii Bariatrycznej. 

W naszej ofercie pojawią się nowe świadczenia dla seniorów. Uruchomimy Oddział Geriatrii, poradnie specjalistyczne realizujące świadczenia dedykowane dla seniorów. Uzupełnieniem zakresu usług dedykowanych seniorom będzie  otwarcie oddziału opieki dziennej z tele-opieką, a także uruchomienie hospicjum.

Jednocześnie planuję zwiększenie zatrudnienia lekarzy w poradniach specjalistycznych, tak, aby skrócić czas oczekiwania na wizytę. Będzie to możliwe dzięki zniesieniu limitów w tym zakresie świadczeń od lipca 2021 roku.

Czy jest coś, co należy poprawić w funkcjonowaniu łęczyńskiego szpitala i szpitalnego oddziału ratunkowego?

Zawsze można coś ulepszyć i dlatego stałe doskonalenie procesów udzielania świadczeń, inaczej mówiąc ciągła poprawa jakości - to będzie kolejny filar funkcjonowania SPZOZ w następnych latach.

Jakość udzielanych świadczeń zależy od wielu czynników: ludzi, organizacji pracy, sprzętu medycznego czy bazy lokalowej. Każdy z tych elementów wymaga uwagi i doskonalenia.

Dlatego planuję np. wdrożenie  systemu kontroli dezynfekcji rąk i zmniejszenia występowania zakażeń szpitalnych w połączeniu z racjonalną antybiotykoterapią. Zostaną też zrealizowane projekty z zakresu poprawy komunikacji skierowane do personelu medycznego, a także wdrożenie projektu TOP SOR (Trybu Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym polegający na przydzielaniu pacjentom odpowiednich kolorów zależnych od tego, jak szybko potrzebują interwencji – przyp. KK).

To tylko najważniejsze plany, a o szczegółowych działaniach będziemy informować na bieżąco. Na pewno jako placówka medyczna poddamy się ocenie i certyfikacji przez Centrum Monitorowania Jakości funkcjonujące przy Ministerstwie Zdrowia. Do końca 2021 roku planuję przeprowadzić proces recertyfikacji Certyfikatu Akredytacyjnego, który szpital posiada od 2015 roku. Ale myślę, że najważniejszym dla nas certyfikatem są nasi pacjenci, którzy wybierają nasz szpital i chcą korzystać z naszych usług.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy