reklama
reklama

Łęczna: Paweł Brodzisz z prestiżową odznaką. Uhonorowany na wystawie swoich podopiecznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieW Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej odbył się wernisaż wystawy "Imaginacje 2025", która jest zwieńczeniem rocznej pracy dorosłych uczestników autorskiej pracowni artystycznej, prowadzonej przez Pawła Brodzisza — artystę malarza, grafika, rysownika i fotografika. Otwarcie wystawy było okazją do wręczenia mu odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
reklama

Na otwartej w czwartek 24 kwietnia wystawie swoje prace prezentują: Agnieszka Choma, Antonina Kamińska, Ewa Kołomyjska, Marzena Malinowska, Małgorzata Michalska, Joanna Romanowska, Anna Sagan, Celina Walkiewicz, Roman Jarentowski, Grzegorz Karczmarczyk, Stanisław Korneszczuk oraz Andrzej Kosiarski. Różnorodność tematów i technik prac pokazała ogromny potencjał twórczy uczestników i potwierdziła wysoką jakość warsztatów prowadzonych przez łęczyńskiego artystę.

"Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Wernisaż był również okazją do uhonorowania samego Brodzisza, który tego dnia otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienie wręczyli burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski oraz wnioskodawca odznaki, Henryk Jan Dominiak, dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej w Tychach.

reklama

Podczas uroczystości nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do laureata. — Patrząc na grono wychowanków, twórców, gratuluję wspaniałego działania na rzecz miasta i regionu, a nawet całej Polski — podkreślił Henryk Jan Dominiak. Z kolei burmistrz Leszek Włodarski zwrócił uwagę na szczególne umiejętności Pawła Brodzisza: — Oprócz ogromnych zasług artystycznych, jest pan wzorem skromności i inspiracji dla nowych pokoleń.

— To dla mnie bardzo duże wyróżnienie i potwierdzenie, że te wszystkie lata mojej pracy miały sens — mówił wzruszony Paweł Brodzisz. Jak zaznaczył, ważnym momentem w jego artystycznym rozwoju było wejście w grafikę warsztatową, co dało mu nową perspektywę twórczą i odświeżyło jego podejście do malarstwa.

reklama

Artysta ogromną satysfakcję czerpie również z sukcesów swoich podopiecznych. Już 22 maja odbędzie się wystawa młodzieży uczęszczającej na jego warsztaty. — To niesamowite uczucie, gdy widzę uczennice, które po całym dniu zajęć wracają z Lublina i jeszcze z plecakiem na ramieniu przychodzą na zajęcia, bo chcą malować — opowiada z dumą.

W czasie wernisażu Paweł Brodzisz przekazał na ręce Henryka Jana Dominiaka kolejny miniaturowy obraz zatytułowany "Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę" o wymiarach zaledwie 2 x 2 cm, umieszczonego na sztalugach wykonanych z zapałek.

Artysta, regionalista, nauczyciel 

Paweł Brodzisz, związany z Łęczną od lat, jest nie tylko cenionym artystą, ale i aktywnym działaczem społecznym. Jako kierownik i instruktor plastyczny w Centrum Kultury w Łęcznej, od lat kształtuje lokalne środowisko artystyczne. Jego dorobek obejmuje udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz organizację ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą — m.in. w Austrii, Korei Południowej, na Węgrzech, Ukrainie czy we Włoszech.

reklama

Artysta tworzy głównie obrazy olejne, często odwołujące się do historii i dziedzictwa kulturowego regionów. W szczególny sposób związany jest z Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej w Tychach, z którym współpracuje od 2013 roku. Przekazał tam wiele miniaturowych dzieł — niektóre o wymiarach zaledwie 2,3 x 2,3 cm — przedstawiających m.in. łęczyńskie zabytki, takie jak "Synagoga w Łęcznej", "Dzwonnica w Łęcznej" czy "Ulica Nowokościelna w Łęcznej".

Działalność Pawła Brodzisza wykracza daleko poza pracę artystyczną. Od 1992 roku jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki "PLAMA", od 2007 roku pełni funkcję skarbnika. Od 2011 roku jako wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej współtworzy rocznik "Merkuriusz Łęczyński" i organizuje Turniej Wiedzy o Łęcznej. Dzięki jego inicjatywom udało się ocalić od zapomnienia wiele fragmentów lokalnej historii.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo