Reklama

Reklama

Łęczna: Radni nałożą podatek na GKS? Gra toczy się o pół miliona złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: DSM

Łęczna: Radni nałożą podatek na GKS? Gra toczy się o pół miliona złotych - Zdjęcie główne

- Gmina nigdy nie pobierała tej opłaty. Czuła się bowiem zobowiązana, by przyczyniać się w ten sposób do rozwoju kultury fizycznej - podkreśla Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej | foto DSM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Na środowej sesji Rada Miejska w Łęcznej będzie podejmować decyzję dotyczącą uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości stadionu sportowego przy al. Jana Pawła II oraz boisk treningowych należących do Stowarzyszenia GKS Górnik Łęczna. Chodzi o pół miliona złotych.

Reklama

Pół miliona w skali roku

Do 2016 roku właściciele obiektów sportowych nie byli objęci takim podatkiem. Wtedy nastąpiła zmiana przepisów. Dla Stowarzyszenia GKS Górnik Łęczna oznaczałoby to koszt prawie 500 tys. zł w skali roku. Rady miejskie mogły jednak podjąć uchwałę o zwolnieniu z tego podatku. I właśnie taką decyzję podjęła wówczas Rada Miejska w Łęcznej. Zgodnie z przepisami, uchwała mogła obowiązywać przez pięć lat.

Na początku 2021 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o zwolnieniu z podatku Stowarzyszenia na pół roku.

- Teraz powrócił temat zwolnienia właściciela obiektów sportowych z podatku za okres od lipca do końca grudnia 2021 roku. Stowarzyszenie zwróciło się do Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w Łęcznej, by zwolnić je ponownie od podatku - wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Zwolnienie spowoduje, że nie zostanie zachwiana równowagą działania Stowarzyszenia. Ono nie działa, by generować zyski. W sumie w zajęciach, głównie piłki nożnej, uczestniczy 550 dzieci z gminy Łęczna i innych miejscowości powiatu łęczyńskiego. Obowiązują tylko składki członkowskie, stanowiące niewielką część budżetu całego klubu, nie pokrywa to nawet wynagrodzeń trenerów - dodał.

Łęczna pomaga umorzeniem

Stowarzyszenie GKS Górnik Łęczna prowadzi kilka sekcji sportowych, do niego należy także drużyna kobieca zielono-czarnych, występująca w najwyższej klasie rozgrywkowej - Ekstralidze. Na swoim koncie ma kilka zdobytych w ostatnich latach mistrzostw kraju i Pucharów Polski. Z kolei Górnik Łęczna S.A., do którego należy męska drużyna piłkarska występująca w PKO Ekstraklasie oraz piłkarskie zespoły młodzieżowe, wynajmuje obiekty od Stowarzyszenia GKS.

- Gmina Łęczna nie finansowała budowy tych obiektów, nie wspierała realizacji zadań Stowarzyszenia, które robiło to we współpracy z LW Bogdanka. Wsparcie finansowe ze strony gminy opiera się na ogłaszaniu konkursów na realizację zadań sportowych, na poziomie 10-15 tys. zł. W porównaniu do innych miast jest to niewielkie wsparcie. Jedynym naszym sposobem, by wesprzeć działania sportowe w mieście w większym zakresie, było umorzenie podatku dla Stowarzyszenia - podkreśla Leszek Włodarski.

Burmistrz zwraca uwagę, że 500 tys. zł to potężne pieniądze dla Stowarzyszenia i może wpłynąć to na wprowadzenie większych składek czy ograniczenie liczby zajęć dla dzieci, podniesienie cen biletów na mecze Górnika w PKO Ekstraklasie. 

Łatanie dróg za pieniądze od GKS-u?

Jaką decyzję podejmie Rada Miejska? Głosy są podzielone wśród radnych.

- Są mniejsze przychody do samorządów, a samorządy borykają się z większymi wydatkami. Część radnych ocenia, że te pieniądze mogłyby być przeznaczone na inne zadania gminy, np. remonty dróg.  Należy zwrócić uwagę, że gmina nigdy nie pobierała tej opłaty. Czuła się bowiem zobowiązana, by przyczyniać się w ten sposób do rozwoju kultury fizycznej - podkreśla Leszek Włodarski. - Chcieliśmy zaalarmować o tej sprawie. Informacje o zbliżającej się sesji są publikowane tydzień wcześniej, więc było wiele pytań, czego ta uchwała dotyczy. Poczuliśmy się zobowiązani, by nie odpowiadać każdemu osobno, tylko zaprosić media i przekazać to w jednym komunikacie - dodaje.

 

ZOBACZ NASZĄ SONDĘ WIDEO NA TEN TEMAT:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy