We wtorkowy poranek (13 maja) w sali Urzędu Miejskiego w Łęcznej odbyło się spotkanie, które może zaważyć na przyszłości całego regionu. Samorządowcy z powiatu łęczyńskiego oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Bojarski dyskutowali o możliwych scenariuszach dla lokalnych społeczności, w obliczu potencjalnego ograniczenia wydobycia przez Lubelski Węgiel "Bogdanka" – największego pracodawcę we wschodniej Polsce.
Mamy 10-15 lat na przygotowanie
Tematy rozmów koncentrowały się wokół przygotowań do transformacji energetycznej i gospodarczej regionu. Wskazywano m.in. na konieczność rozbudowy infrastruktury: energetycznej, drogowej i kolejowej, która mogłaby przyciągnąć nowych inwestorów w razie ograniczenia działalności kopalni.– Wkrótce to parametry zasilania mogą decydować o być albo nie być nowych zakładów – argumentował poseł Krzysztof Bojarski, apelując do gospodarzy gmin o przygotowanie szczegółowych danych dotyczących dostępnej mocy energetycznej. – Mamy 10–15 lat na przygotowanie się do transformacji. Nikt dziś nie wie, jaka będzie przyszłość kopalni, ale nie można bezczynnie czekać. Samorządy i kopalnia muszą być na ten czas przygotowane.
Podczas spotkania samorządowcy przedstawili konkretne propozycje – od wskazania terenów pod potencjalne strefy przemysłowe, po plany rozbudowy istniejących zakładów. Łącznie zadeklarowano kilkaset hektarów gruntów, które mogłyby zostać włączone do przyszłej strefy ekonomicznej. Zgodnie z propozycją, zarządzać nią miałaby kopalnia Bogdanka, pełniąc funkcję operatora. W najbliższych dniach planowane jest kolejne spotkanie, tym razem z udziałem zarządu LW Bogdanka.
Potrzebna jest nowa droga do Lublina
Podczas dyskusji wybrzmiała również troska o demografię i sytuację młodych mieszkańców regionu.– Bez dużego zakładu ani wielu mniejszych powiat nie zatrzyma młodych ludzi – podkreślał burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.
Zaproszeni na spotkanie przedsiębiorcy wskazali najpoważniejsze bariery utrudniające rozwój inwestycji w regionie. Wśród nich wymieniono niestabilne ceny gazu, brak zachęt podatkowych oraz dotacji na magazyny energii dla małych i średnich firm, a także słabe połączenie komunikacyjne Łęcznej z Lublinem.
Efektem spotkania jest lista postulatów, które zostaną wkrótce przekazane do Warszawy jako wspólne stanowisko samorządów regionu łęczyńskiego. Wszystko po to, by skutecznie przygotować się na czas po węglu i zapewnić regionowi trwały rozwój gospodarczy.
W spotkaniu wzięli udział burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski wraz z zastępcą Bartłomiejem Zwolakiewiczem, starosta łęczyński Daniel Słowik, a także wójtowie: Ludwina – Andrzej Chabros, Spiczyna – Tomasz Iwanicki, Milejowa – Tomasz Suryś, Puchaczowa – Urszula Hucz oraz Cycowa – Marta Kociuba.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.