II Sesja Rady Miejskiej odbędzie w dniu 30 października 2024 o godz. 12:30. Na sesji poruszony zostanie m.in. temat prognozy budżetowej, stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Łęczna, a także regulaminu określającego rodzaj świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej. Uporządkowane zostaną zatem sprawy finansowe miasta i gminy.
Jednak szeroko komentowany jest plan wprowadzenia opłaty od posiadania psów w Gminie Łęczna. Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie psa jest związane z obowiązkiem uiszczenia stosownej opłaty.
- Płacisz, jeśli masz psa i mieszkasz w gminie, która ustaliła taką opłatę. Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić. Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa - informuje Ministerstwo Finansów. Podstawa prawna: Art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 70).
Obecnie, w 2024 roku, opłata za posiadanie psa wynosi maksymalnie 173,57 zł.
Wyjątkiem są:
- osoby posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, których pies jest psem asystującym;
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoby mające więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe;
- podatnicy uiszczający podatek rolny od gospodarstw rolnych (ale tylko, gdy mają nie więcej niż 2 psy).
Opłata za posiadanie psa w Polsce, jak wyglądają ceny?
Sprawdziliśmy, ile wynosi wysokość podatków w miejscowościach o zbliżonej liczbie mieszkańców do Łęcznej. Zadzwoniliśmy do pięciu wybranych miejscowości z różnych województw. Grajewo (woj. podlaskie) , Lidzbark Warmiński (woj. warmińsko-mazurskie), Nowogard (woj. zachodniopomorskie) oraz Nakło nad Notecią (woj. kujawsko - pomorskie) nie posiada opłaty i nie zamierza jej wprowadzać w najbliższym czasie.
Jedynym miastem, do których zadzwoniliśmy i posiadało opłatę były Ząbkowice Śląskie (woj. dolnośląskie), gdzie kwota od posiadania psa to 70zł.
Nawet miasta, choć posiadają większą liczbę mieszkańców niż Łęczna, nie pobierają takich opłat. Przykładem jest Elbląg, w którym jak się dowiedzieliśmy, taka opłata została zniesiona.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.