reklama
reklama

Łęczna: W Parku Podzamcze powstanie ogród sensoryczny z tężnią solankową

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ORW w Łęcznej

Łęczna: W Parku Podzamcze powstanie ogród sensoryczny z tężnią solankową - Zdjęcie główne

Ogród sensoryczny z tężnią solankową powstanie na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej | foto ORW w Łęcznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Wiosną przyszłego roku ruszą prace nad powstaniem ogólnodostępnego ogrodu sensorycznego przy Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej.
reklama

Inicjatywa zostanie zrealizowana dzięki współpracy powiatu łęczyńskiego, ORW w Łęcznej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, LW Bogdanka i Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin SENSUS.

W ubiegłym tygodniu jednostki te podpisały umowę o współpracy, a starostwo poinformowało: "Powstanie ogrodu sensorycznego i tężni stworzy miejsce umożliwiające prowadzenie terapii z wykorzystaniem elementów środowiska naturalnego, w tym hortiterapii [ogrodoterapii - przyp. KK]".

Dzięki realizacji tego projektu w sąsiedztwie Parku Podzamcze znajdzie się ogród, który będzie wspierał nie tylko terapię podopiecznych ośrodka, ale także zostanie udostępniony dla wszystkich mieszkańców powiatu.

Z warzywami i pachnącymi kwiatami

O idei ogrodów sensorycznych na antenie TVP 3 Lublin mówił prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Taki ogród, którego celem jest hortiterapia musi mieć rośliny dające aspekt leczniczy. Wdychanie różnego rodzaju olejków sprzyja w jakimś stopniu poprawie koncentracji i lepszemu samopoczuciu. Ale pamiętajmy, że taki ogród musi też przyciągać tych, którzy będą w nim przebywać dzięki bogactwu kolorów przyciągającego wzrok – wyliczał w lubelskiej telewizji prof. Kowalczyk.

Oprócz tego w ogrodzie podopieczni ośrodka będą hodowali warzywa - sami je wysieją, będą obserwować jak rosną, a w końcu spożywać.

Uprawa i zbiory roślin jadalnych mają bowiem również duże znaczenie teraperateutyczne m. in. dzięki aktywności ruchowej w czasie prac i pobudzaniu zmysłów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama