W kwietniu grupa, przy współpracy z opiekunami – Joanną Mużykowską i Sebastianem Łuczkiewiczem – odbyła wizję lokalną obszaru, odwiedzając również osiedla Niepodległości i Bobrowniki. Spotkanie z burmistrzem Leszkiem Włodarskim umożliwiło zapoznanie się ze starą częścią miasta oraz Podzamczem.
Po kilkunastu tygodniach pracy młodzi architekci przedstawili kompleksowe propozycje, zakładające uporządkowany układ przestrzenny, optymalną gęstość zabudowy oraz zrównoważony układ komunikacyjny z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Nowe koncepcje przewidują różnorodność form mieszkaniowych – od kameralnej zabudowy wielorodzinnej, przez wille miejskie, po zabudowę jednorodzinną w formie wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej.
W programach zaproponowano rozbudowaną strukturę usługową: pasaże handlowe, obiekty biurowe, infrastrukturę sportową (w tym basen z kąpieliskiem letnim, salę sportowo-rekreacyjną, tereny plenerowe) oraz obiekty kultury, jak dom kultury czy centrum lokalne. W każdej z koncepcji pojawiła się też przestrzeń wspólna, zaprojektowana jako centralny punkt nowej dzielnicy o wyrazistych cechach kompozycyjno-przestrzennych.
Tereny zielone zaplanowano z myślą o rekreacji różnych grup wiekowych. Zaprojektowane przestrzenie mają służyć integracji, rekreacji i codziennej aktywności mieszkańców.
Konferencję otworzył burmistrz Łęcznej. Wystąpienia wprowadzające wygłosili prowadzący zajęcia akademickie. Obecni byli także zastępca burmistrza, przewodniczący rady miasta oraz właściciele nieruchomości z obszaru objętego opracowaniem. Po prezentacji odbyła się dyskusja poświęcona przyszłości zabudowy i planowania przestrzennego.
Na zakończenie spotkania studenci i kadra akademicka otrzymali dyplomy oraz podziękowania. Zaprezentowane projekty mają stanowić inspirację i punkt wyjścia do dalszych analiz urbanistycznych oraz ewentualnych nowych dokumentów planistycznych dla tej części miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.