reklama
reklama

Łęczna: Według radnego Pelicy Putin by się ucieszył

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łęczna: Według radnego Pelicy Putin by się ucieszył - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie- Władimir Władimirowicz by się ucieszył, gdyby Bloch został tu uhonorowany - mówił radny, Grzegorz Pelica. I dalej: - Może być wzorcem i zapowiedzią takich postaci jak Feliks Dzierżyński, Bolesław Bierut czy Wojciech Jaruzelski.
reklama

Tak uzasadniał swój wniosek o usunięcie z porządku obrad Rady Miejskiej głosowania nad nadaniem imienia Jana Gotlieba Blocha alei w podzameckim parku. 

 "Johanna" - powtarzał radny Pelica, historyk i przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Młodzieży RM. 

Radni poparli wniosek Pelicy. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej - autor inicjatywy upamiętnienia Blocha - zaproponowaną kandydaturę podtrzymuje, a wystąpienie Pelicy ocenia jako "wielce szkodliwe, stronnicze i pełne niedomówień".  

- W polemikę z doktorem Pelicą wdawać się nie zamierzam - z szacunku do samej siebie - ripostuje dr  J. Ewa Leśniewska, autorka książki o Blochu. - Nie będę też bronić Jana Blocha, by nie obrazić jego pamięci i jego żyjących zstępnych. Bloch obronił się skutecznie przed różnej maści adwersarzami za życia, pozostawiając dorobek w wielu dziedzinach, budzący do dzisiaj podziw i szacunek wśród ludzi na całym niemal cywilizowanym świecie.

Kim byli jego rodacy?  

Oto mowa Pelicy, z niewielkimi skrótami spisana z transmisji sesji, która odbyła się 30 czerwca. 

- Proszę z uwagą dobierać postaci godne uhonorowania – rozpoczął przewodniczący. – Kim czuł się Johann Gotlieb Bloch? Kim byli jego rodacy? Nie byli nimi ani Polacy, ani Żydzi, ani Niemcy, choć wielu czytelnikom znającym demografię i socjologię religii, protestanccy ewangelicy kojarzą się na ziemiach polskich z Niemcami. W wywiadach i publikacjach naszym krajem Bloch nazywa zaborcze imperium rosyjskie. W takim razie nie powinniśmy honorować w Łęcznej Kościuszki Tadeusza, którego imię nosi u nas ta szkoła, plac, a także pomnik.

(...)

POZOSTAŁO 77 PROC. TEKSTU

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama