Reklama

Reklama

Łęczna: Wszyscy za budżetem, ale nie od razu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Łęczna: Wszyscy za budżetem, ale nie od razu - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Na sesji 29 grudnia po przedstawieniu projektu budżetu wszystkie komisje stałe RM zaopiniowały go albo negatywnie, albo wstrzymały się od wyrażenia opinii.

Reklama

Dopiero po autopoprawce burmistrza, uwzględniającej niektóre wcześniej odrzucone wnioski radnych, za przyjęciem budżetu zagłosowali wszyscy obecni na sesji radni. 

Głosy na nie lub wstrzymujące się   

W uzasadnieniu do uchwały budżetowej Renata Brońska, skarbnik Łęcznej, informowała: - Wydatki inwestycyjne stanowią w tym budżecie ogromną kwotę w porównaniu do wartości wydatków na inwestycje w latach poprzednich. To prawie 23 mln zł i 20 procent zaplanowanych wydatków. Na tę kwotę składają się trzy duże zadania inwestycyjne: kontynuacja rewitalizacji Starego Miasta dofinansowana z budżetu  UE wartości ponad 6 mln zł,  budowa drogi przy siedzibie Starostwa  Powiatowego i Centrum Handlowego Wamex, której koszt wynosi 8,5 mln zł i termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 4, która jest  zadaniem rozłożonym w czasie na dwa lata. Kwota zaplanowana na rok 2022 to 4,4 mln zł. Pozostałe środki zostaną przeznaczone m.in. na przebudowę drogi gminnej w Podzamczu i Witaniowie, na modernizację dróg wiejskich w ramach funduszu sołeckiego, na dofinansowanie i doposażenie jednostki OSP w Łuszczowie Kolonii w kwocie 300 tys. zł. 

Gdy po pozytywnej opinii na temat uchwały budżetowej wydanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową przyszedł czas na opinie komisji stałych Rady Miejskiej, okazało się, że radni byli budżetowi przeciwni, albo wstrzymali się od wydania o nim swojej opinii.   

Opinia Komisji Finansów i Budżetu była negatywna i zawierała w załączniku wniosek o dokonanie w budżecie zmian. Negatywną opinię wydała także Komisja Rewizyjna, Komisja Inwestycji oraz Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Komisja Bezpieczeństwa i Zdrowia  wstrzymała się od wydania opinii. Głosy wstrzymujące się przeważyły również w Komisji  Kultury, Sportu i Spraw Młodzieży oraz w Komisji Oświaty.

Po autopoprawce 

Burmistrz odczytał uzasadnienie w sprawie uwzględnionych i nieuwzględnionych w projekcie budżetu wniosków Komisji Finansów i Budżetu, na końcu dodając, że po ponownej analizie postanowił wprowadzić nowe zadania inwestycyjne.  

Skarbnik gminy przedstawiła wniesioną autopoprawkę, będącą odpowiedzią na niektóre postulaty radnych. 

- Autopoprawka dotyczy zwiększenia planowanych wydatków na modernizację ul. Kasztelańskiej w kwocie 200 tys. zł, drogi w Nowogrodzie - 40 tys. zł, w Witaniowie - 45 tys. zł,  w Starej Wsi i Starej Wsi Kolonii w kwocie 200 tys. zł, ul. Śródmiejskiej - 200 tys. zł, na  dokończenie ul. Słonecznej - 100 tys. zł oraz 50 tys. zł na utwardzenie tzw. drogi Bobrownicznej. Jako źródło pokrycia zwiększenia wydatków majątkowych o 835 tys. zł pan burmistrz proponuje zaciągnięcie kredytu długoterminowego na rynku krajowym, w wyniku czego deficyt budżetu gminy wzrósłby do kwoty ponad 6 mln zł. 

Pytana, czy istnieje możliwość, by tę zmianę pokryły wolne środki w momencie, gdy się pojawią, skarbnik wyjaśniła: -  Wolne środki zostały zaplanowane w budżecie na 2022 rok i jak już niejednokrotnie tłumaczyłam, informacja na temat ich wysokości będzie nam znana w połowie lutego, gdy z Ministerstwa Finansów przekazane zostaną dane dotyczące m.in. podatków PIT czy CIT. 

Skarbnik zastrzegła: - Przychody z tytułu wolnych środków pan burmistrz chce przeznaczyć na podwyżki płac dla wszystkich pracowników jednostek organizacyjnych gminy Łęczna.  

Uchwała w sprawie podjęcia budżetu gminy Łęczna na 2022 rok z uwzględnieniem autopoprawki została przyjęta jednogłośnie.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy