Zabytkowy budynek od lat stoi pusty i niszczeje. Swoje robi przeciekający dach i brak ogrzewania.
A jeszcze kilka lat temu przyjeżdżały tu wycieczki, m. in. z Izraela i Stanów Zjednoczonych. W łęczyńskiej synagodze odbywały się też koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Przypomnijmy, że w roku 2013 synagogę odzyskała społeczność żydowska. Budynek wrócił pod zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (obecnie jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego).
Łęczna straciła wtedy swoje muzeum z zbiorem judaików, a synagoga została zamknięta dla zwiedzających.
Teraz jest szansa, że znów będzie tętniła życiem, a cenny zbiór wróci do naszego miasta (jest przechowywany w magazynach Muzeum Narodowego w Lublinie).
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przed miesiącem nieodpłatnie użyczyła zabytek miastu na pół wieku, aż do 2074 roku.
- Umowa użyczenia jest formą własności, która pozwala nam na złożenie wniosku o rządowe dofinansowanie na przebudowę tej zabytkowej świątyni – wyjaśniał nam burmistrz Leszek Włodarski.
W poniedziałek (27 maja) miasto podpisało umowę na opracowanie dokumentacji przebudowy synagogi na potrzeby Łęczyńskiego Centrum Dialogu.
Dokumentację przygotuje zamojska firma Usługi Projektowe Marek Nicgorski.
- Zmodernizowany budynek docelowo będzie pełnił funkcje: muzealne, społeczne, kulturalne i turystyczne – zapowiada burmistrz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.