„Nie było, nie ma i nie będzie planów likwidacji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. Przekazałem dziś [8 kwietnia] uczestnikom zgromadzenia Związków Zawodowych Górników, którzy przyszli do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, jasne deklaracje składane kilkukrotnie przez ministrów obecnego rządu” - poinformował w mediach społecznościowych wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
Na jego ręce związkowcy wręczyli wczoraj petycję skierowaną do premiera Donalda Tuska.
„Zapewniłem górników, że postulaty przedstawione dziś przez związkowców z kopalni trafią na biurko Pana Premiera i wszystkich zainteresowanych ministrów. Osobiście tego dopilnuję.
Jesteśmy i pozostajemy do dyspozycji pracowników kopalni — zadeklarował wojewoda.
Krzysztof Komorski odkreślił, że rząd chce, aby pracownicy kopalni mieli wpływ na proces transformacji energetycznej i wspólnie z rządem wypracowali nowy model działania Bogdanki.
Podobne deklaracje, o tym, że nie ma planów likwidacji Bogdanki, złożyli 27 marca w Łęcznej minister przemysłu Marzena Czarnecka i wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
Jednak związkowcy w to nie wierzą, bo ich zdaniem, przeczy temu strategia spółki Enea, właściciela lubelskiej kopalni. Zakłada zmniejszenie odbioru węgla z Bogdanki z 8 mln ton w 2024 r. do 2,3 mln ton w 2035 r. Ich zdaniem to zapowiedź wygaszania kopalni i redukcji miejsc pracy, bo zarząd LW Bogdanka nie wskazuje alternatywnych rynków zbytu.
Dlatego wczoraj (8 kwietnia) górnicy wyszli na ulice Lublina pod hasłem „Stop likwidacji Bogdanki i degradacji regionu”.
W czasie manifestacji skandowano hasła wymierzone w unijną politykę klimatyczną, takie jak „J... Zielony Ład” czy „Stop śmieciowej transformacji”.
Petycję, która trafi na biurko Donalda Tuska, podpisali związkowcy, posłowie i samorządowcy. Postulaty zawarte w petycji obejmują m.in. stworzenie i realizację społecznego paktu sprawiedliwej transformacji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, gwarancje jego realizacji przez rząd, ochronę praw pracowników oraz zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku węgla. W przypadku braku takiej konkurencji sygnatariusze żądają objęcia Bogdanki ustawą o funkcjonowaniu górnictwa, co wiązałoby się m.in. z wprowadzeniem pięcioletnich urlopów górniczych przed emeryturą i odpraw dla osób odchodzących z zawodu.
Górnicy domagają się również, by w razie potrzeby Skarb Państwa przejął większościowe udziały w spółce oraz wprowadził nowelizację ustawy górniczej, która zabezpieczy interesy pracowników oraz przyszłość kopalni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.