Reklama

Reklama

Ludwin: Nowa biblioteka, oświetlenie i energia ze słońca

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Ludwin: Nowa biblioteka, oświetlenie i energia ze słońca - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie M. in. takie inwestycje zrealizuje w 2022 r. gmina Ludwin. Radni zwracają uwagę, że przedsięwzięć byłoby więcej, gdyby nie ciągle rosnąca kwota wydatków na utrzymanie oświaty.

Reklama

35,457 mln zł po stronie wydatków i 33,993 mln zł dochodów – to bilans uchwalonego 30 grudnia budżetu gminy Ludwin na rok 2022. Deficyt w kwocie 1,463 mln zł będzie pokryty kredytem. Uchwała budżetowa przeszła jednogłośnie. Na sesji radni nie zabierali głosu na  temat budżetu i wieloletniej prognozy finansowej. 

Dłuższa dyskusja była za to na obradach komisji budżetu. - Radni zwrócili uwagę na ciągle rosnącą kwotę wydatków na utrzymanie oświaty w gminie Ludwin, która w tym roku wyniesie 12 mln zł i jest wyższa od roku ubiegłego o 2 mln zł, podczas gdy wpływy z subwencji oświatowej mają wynieść w tym roku 4,865 mln zł - mówi wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros.

Przedsięwzięcia z Unią i Polskim Ładem

Największe inwestycje realizowane będą przy wsparciu rządowym i unijnym. W tym roku planowane jest więc rozpoczęcie budowy biblioteki z salami przedszkolnymi w Zezulinie Pierwszym, na co gmina Ludwin pozyskała 4,491 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład. W nowym budynku będzie też Izba Pamięci ze starymi sprzętami gospodarskimi i świetlica wiejska.

Inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej to budowa i modernizacja oświetlenia drogowego na terenie gminy Ludwin (3 mln zł) oraz realizacja projektu "Energia ze słońca w Gminie Ludwin" (5,749 mln zł – wartość całej inwestycji, 2,563 mln zł – wydatki zaplanowane na 2022 r.);

Pozostałe inwestycje do zrealizowania w 2022 r.:

- modernizacja kanalizacji w miejscowościach Dratów, Dąbrowa, Dratów Kolonia i Ludwin Kolonia – 1,413 mln zł; w Ludwinie Kolonii;

- rekultywacja wysypiska odpadów komunalnych w Dratowie Kolonii – 273 tys. zł;

- przebudowa drogi w Rozpłuciu Pierwszym - 200 tys. zł;

- zakup ciągnika do odśnieżania i posypywania chodników – 150 tys. zł;

- zakup działki w Dąbrowie z przeznaczeniem na budowę świetlicy wiejskiej – 150 tys. zł;

- rozbudowa wodociągów w Grądach, Ludwinie i Kaniwoli – 210 tys. zł;

- modernizacja świetlicy w Czarnym Lesie - 30 tys. zł.

W budżecie na 2022 r. zabezpieczono także środki na przygotowanie dokumentacja rozbudowy remizy OSP w Dratowie (20 tys. zł) oraz na pomoc finansową dla powiatu łęczyńskiego na kontynuacje budowy chodników przy drogach powiatowych w miejscowości w Dąbrowie i Piasecznie (50 tys. zł).

Gmina złożyła także wniosek o dofinansowane renowacji cmentarzy zabytkowych w Kociej Górze i Rozpłuciu Pierwszym (wartość projektu: 328 tys. zł).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy