Reklama

Reklama

Ludwin podsumował ubiegłoroczne inwestycje drogowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ludwin podsumował ubiegłoroczne inwestycje drogowe - Zdjęcie główne

Po uzyskaniu rekompensaty z LW Bogdanka w kwocie 625.215 zł wykonano nasyp umożliwiający przejazd przez zastoisko wodne i dokumentację techniczną na modernizację odcinka w Dratowie "Nowej Wsi"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Kolejne 10 km dróg gminnych i powiatowych zostało przebudowanych na terenie gminy Ludwin w 2021 roku.

Reklama

– Rok 2021 możemy zaliczyć jako kolejny bardzo udany w budownictwie drogowym na terenie gminy Ludwin – podkreśla wójt Andrzej Chabros.

– Wprawdzie nie był on tak rekordowy, jak 2020, kiedy dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Scaleń i Funduszu Dróg Samorządowych udało utwardzić się nawierzchnią bitumiczną blisko się 20 km dróg gminnych, a kolejne 16 km utwardzono kruszywem bitumicznym, ale i ten miniony możemy uważać za równie udany.

Wygodniej nad jezioro Piaseczno

Największą inwestycją drogową na terenie gminy była przebudowa drogi powiatowej prowadzącej nad jezioro Piaseczno. Na odcinku Dąbrowa – Kaniwola o długości 4,2 km została wymieniona nawierzchnia asfaltowa, pobocza utwardzono kruszywem oraz przebudowano ścieżkę rowerową wraz z wymianą oznakowania pionowego i poziomego.

- Dzięki tym pracom znacznie udało poprawić się bezpieczeństwo przejazdu mieszkańcom Kaniwoli czy Uciekajki, ale też turystom dojeżdżającym nad nasze jeziora. Poprawiono też komfort podróżowania ścieżką rowerową, która w niedługim czasie połączy się z inną ścieżką rowerową, która powstanie w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej 820 – podkreśla wójt.a

Inwestycja ta powstała dzięki współpracy gminy Ludwin i Starostwa Powiatowego w Łęcznej oraz środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wartość inwestycji wyniosła 2.914.397 zł. Pozyskane środki osiągnęły 1.448.198 zł, przy czym wkład Starostwa Powiatowego to 733.100 zł, a wkład gminy Ludwin 733.099 zł.

Zezulin, Dąbrowa, Dratów-Kolonia

Kolejną strategiczną inwestycją gminy Ludwin była przebudowa drogi gminnej łączącej Ludwin (za cmentarzem) z miejscowością Dąbrowa i Dratów-Kolonia. W ramach tego zadania powstał odcinek 1,159 km drogi gminnej o szerokości pięciu metrów, utwardzono pobocza kruszywem oraz w ramach poprawy bezpieczeństwa przebudowano skrzyżowanie z drogą powiatową w miejscowości Dąbrowa.

- Inwestycja ta znacznie poprawiła komunikację między miejscowościami: Dąbrową, Dratów-Kolonia i Krzczeń z centrum naszej gminy, a także znacznie wzmocniła ruch turystyczny na tym obszarze. Wartość zadania to 1 mln 52 tys. zł – mówi wójt Chabros.

Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 512.355 zł, a pozostałą kwotę uzupełniono ze wsparcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 518.841 zł.

W związku z pozyskanymi środkami z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wykonano również przebudowę drogi gminnej na długości ok. 1,150 km w Zezulinie Niższym. Na tym odcinku położono nową nawierzchnię bitumiczną (asfaltową) o szerokości 4 m, wykonano pobocza z kruszywa łamanego 0-31,5 mm, częściowo zostało wymienione oznakowanie drogowe, a także powstał kanał technologiczny na długości przebudowywanej drogi. Wyremontowana jezdnia jest bardzo ważnym łącznikiem i wyprowadza ruch z Zezulina Niższego i Starego Radzica w kierunku Kijan i Lublina.

Równy asfalt tam, gdzie stała woda

Szkody górnicze powstałe w wyniku eksploatacji węgla kamiennego przez LW "Bogdanka" i powstające w związku z nimi zalewiska wodne zniszczyły odcinek drogi dojazdowej do miejscowości Dratów "Nowa Wieś".

Droga ta potrzebowała gruntownej przebudowy na odcinku 300 metrów z powodu zatopienia, w związku z czym gmina wystąpiła o odszkodowanie za wyrządzone szkody do kopalni. Po uzyskaniu rekompensaty w kwocie 625.215 zł wykonano nasyp umożliwiający przejazd przez zastoisko wodne i dokumentację techniczną na modernizację odcinka.

Równocześnie Rada Gminy Ludwin na wniosek wójta podjęła decyzję o przebudowie drugiego odcinka drogi przez tę miejscowość. W efekcie po wykonaniu dokumentacji technicznej ruszyła przebudowa i dziś mieszkańcy Nowej Wsi mogą się cieszyć z nowej nawierzchni na całej drodze gminnej o długości 1,85 km i szerokości 3,5 m, której już nie zagraża woda. Wartość budowy drogi to 989.793 zł, odszkodowanie z LW Bogdanka wyniosło 625.215 zł, a dofinansowanie z RFIL 244.044 zł.

"Zielona dróżka" i "Szczecin"

Kolejną drogą remontowaną na szkodach górniczych była droga gminna w Dratowie o długości 1 km w kierunku tzw. "Szczecina". W ramach przebudowy zrobiono nawierzchnię asfaltową o szerokości ok. 3,9 m i pobocza z kruszywa łamanego 0-31,5 mm oraz wykonano kanał technologiczny. Wartość inwestycji to 521.714 zł. W tym przypadku gmina Ludwin także sięgnęła po dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w kwocie 100 tys. zł.

W ramach budowy dróg na terenie gminy Ludwin zrealizowano też drogę wewnętrzną w Ludwinie, tzw. "Zieloną dróżkę" o długości 320 metrów – koszt to 81.751 zł i drogę dojazdową obok biblioteki wraz z drogą wewnętrzną, podjazdem do garaży OSP oraz z miejscami parkingowymi. Wartość tych ostatnich prac została oszacowana na 261.741 zł. Kwota pozyskanych środków na podjazd do remizy strażackiej to 15 tys. zł, którą uzyskano z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy