69-letni Wojciech Szymański był radnym gminy Ludwin nieprzerwanie od 2002 do 2024 r.
W kolejnych wyborach szedł jak burza i zdobywał mandat, aż do tych ostatnich, gdzie został pokonany przez Małgorzatę Kowalczyk stosunkiem głosów 133 do 106.
Było to niemałe zaskoczenie, ponieważ Wojciech Szymański cieszył się dużą popularnością jako wieloletni przewodniczący Rady Gminy Ludwin.
Jednak w ostatniej kadencji miał kłopoty, bo Fundacja Wolności z Lublina dotarła do faktur, które dowodziły, że gmina robi regularne zakupy w sklepach Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie, której prezesem jest Wojciech Szymański.
Chodziło m. in. o zakup jajek, polędwicy i sera.
Jak złamano przepis antykorupcyjny?
Gmina kupowała w GS-ie artykuły spożywcze, chemiczne i gospodarstwa domowego, a także materiały remontowe. Miała też podpisaną umowę na dostarczenie m. in. chleba ludwińskiego do Zespołu Szkół nr 1 w Ludwinie.Zawiadomiony przez fundację wojewoda uznał, że w ten sposób doszło do złamania przepisu zabraniającego radnemu zarządzania działalnością gospodarczą, która jest prowadzona z wykorzystaniem mienia gminy.
Bo Gminna Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży detalicznej, a pieniądze, które otrzymywała za zakup towarów stanowią mienie gminy.
Dlatego poprzedni wojewoda Lech Sprawka wydał 8 grudnia 2022 roku zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnego Szymańskiego (wcześniej radni nie przegłosowali uchwały w sprawie wygaśnięcia jego mandatu).
Szymański złożył skargę na zarządzenie Lecha Sprawki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, podnosząc, że zakupy były wykonywane incydentalnie i bez wiedzy Szymańskiego.
Pełnił funkcję do końca kadencji
Gdy WSA 27 kwietnia 2023 roku podtrzymał decyzję wojewody, Szymański złożył skargę kasacyjną na wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.Jak poinformował nas Jarosław Czarnota z Wydziału Informacji Sądowej NSA, 20 czerwca br. NSA oddalił skargę kasacyjną Szymańskiego.
Tego dnia zatem zarządzenie wojewody stało się prawomocne. Nie ma ono jednak wpływu na sytuację Szymańskiego, bo nie jest już radnym.
A pełnił tę funkcję do końca kadencji, czyli do 30 kwietnia br., ponieważ z powodu toczących się spraw w sądzie, zarządzenie o wygaśnięciu jego mandatu było nieprawomocne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.