Wystąpienie do zarządu z postulatami podpisali przedstawiciele wszystkich czterech związków zawodowych działających w Lubelskim Węglu Bogdanka: Związek Zawodowy Górników, Przeróbka, Kadra i Solidarność.
„Propozycja zarządu spółki nie zakłada nawet indeksacji wynagrodzeń do współczynnika inflacji średniorocznej za 2023 rok [wyniosła 11,4 proc. - przyp. KK]. Przedstawione propozycje nie odzwierciedlają możliwości płacowych Spółki wobec uzyskanych w 2023 roku wyników finansowych. W żadnym stopniu nie spełniają oczekiwań załogi w kontekście wysiłku włożonego w osiągnięcie wyniku” - czytamy w piśmie strony społecznej.
W ramach negocjacji płacowych na 2024 rok związkowcy spotkali się z członkami zarządu trzykrotnie – 21 grudnia ubiegłego roku oraz 11 i 30 stycznia.
Przedstawili swoje postulaty, czyli wzrost wynagrodzeń pracowników o 15 proc. od 1 stycznia 2024 r. i zwiększenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na 2024 r. Ale władze kopalni się na to nie zgodziły.
- Zarząd zaproponował jedynie podniesienie premii o kilka procent. Członkowie zarządu twierdzą też, że podwyżką jest zwiększenie dodatków, które i tak by wzrosły obligatoryjnie, bo są uzależnione od poziomu płacy minimalnej. To m. in. dodatek za pracę w porze nocnej, deputat węglowy czy dodatek dla strzałowych – mówi Jacek Świrszcz, przewodniczący działającego w LWB Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Na to nie ma naszej zgody, bo patrząc na rekordowe wyniki finansowe spółki za 2023 rok, stać nas na podwyżki. Cała Polska widzi te wyniki i perspektywy związane chociażby z rekordowo długą ścianą, a jak dochodzimy do polityki placowej, to nagle o tym wszystkim zapominamy? – dodaje.
W podobnym tonie wypowiada się Antoni Pasieczny, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w LWB.
- Nie widzimy powodów, byśmy w tym roku nie dostali podwyżek. Na spotkaniach członkowie zarządu mówią, że mamy już większe tzw. flapsy, ale nie ma konkretnej propozycji co do samej pensji. Jako strona społeczna podtrzymujemy postulat wzrostu wynagrodzeń o 15 proc. i zwiększenia środków na dział socjalny – mówi Antoni Pasieczny.
- Naszym pismem chcemy przyśpieszyć decyzję zarządu, który niedługo przedstawi radzie nadzorczej spółki Plan Techniczno-Ekonomiczny, gdzie powinny być uwzględnione nasze podwyżki – dodaje.
Związki zawodowe wyznaczyły termin na realizację postulatów do 14 lutego. Jeśli nie zostaną spełnione, grożą wejściem w spór zbiorowy, który musiałby zostać zgłoszony Państwowej Inspekcji Pracy. Wtedy zostałby spisany protokół rozbieżności i dalsze negocjacje byłyby prowadzone przez mediatora zewnętrznego.
Co na to władze kopalni?
"Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka potwierdza otrzymanie pisma organizacji związkowych w sprawie zgłoszonych dwóch postulatów. Spółka w pełni szanuje prawa związkowe i potwierdza gotowość do dalszego dialogu i spotkania ze stroną społeczną" - odpowiedziało nam biuro prasowe LW Bogdanka.
Obecnie maksymalne przeciętne wynagrodzenie w LW Bogdanka wynosi 11,8 tys. zł brutto. W skład tej kwoty wchodzi miesięczna pensja, Barbórka, czternastka i inne premie (bez nagrody doraźnej, którą górnicy LWB otrzymali w dwóch transzach - w październiku 2023 i styczniu 2024 r - przeciętnie wyniosła 24 tys. zł.).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.