Reklama

Reklama

LW Bogdanka. Sąd uchylił karę nagany dla przewodniczącego "Przeróbki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

LW Bogdanka. Sąd uchylił karę nagany dla przewodniczącego "Przeróbki" - Zdjęcie główne

Jarosław Niemiec, przewodniczący ZZ 'Przeróbka'

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Lubelski sąd uchylił karę nagany, którą władze kopalni nałożyły na Jarosława Niemca za zorganizowanie pikiety pod budynkiem zarządu LW Bogdanka w styczniu ubiegłego roku.

Reklama

Związkowcy z "Przeróbki" zorganizowali pikietę, bo w tym czasie nie zgadzali się na podpisanie porozumienia płacowego z zarządem spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Byli wówczas jedynym związkiem zawodowym działającym w lubelskiej kopalni, który nie zgadzał się na to porozumienie.

Władze LW Bogdanka uznały, że przewodniczący "Przeróbki" Jarosław Niemiec organizując protest naruszył wewnętrzne regulaminy dotyczące obostrzeń covidowych. I z tego powodu ukarały go naganą.

Zdaniem zarządu szef "Przeróbki" organizując pikietę, w której wzięło udział ok. 150-200 osób stworzył ryzyko rozprzestrzeniania się covid-19. Władze spółki zarzuciły także Niemcowi rozpowszechnianie m. in. w mediach społecznościowych "nieprawdziwych informacji na temat przebiegu negocjacji prowadzonych z pracodawcą".

Jarosław Niemiec od początku nie zgadzał się z tą karą i skierował sprawę do sądu.

- My byliśmy na dworze, natomiast tego samego dnia w zamkniętych pomieszczeniach na kopalni odbywały się masówki. Na ich organizatorów i uczestników kar nie nałożono – tłumaczył nam Niemiec, który uważał, że nastąpiło naruszenie praw i wolności związkowych oraz ochrony związkowej.

We wtorek (28 lutego) w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód zapadł w tej sprawie wyrok częściowy. Sąd uznał, że kopalnia nałożyła karę niezgodnie z prawem.

– Nałożenie kary musi być poprzedzone wysłuchaniem pracownika. Tymczasem decyzja o ukaraniu została podjęta wcześniej i podpisana. Kara porządkowa została więc w sposób sprzeczny z przepisami prawa nałożona na Jarosława Niemca i z tego powodu sąd zdecydował się ją uchylić – uzasadniała sędzia Anna Zawiślak.

Wyrok nie jest prawomocny.

Zarząd spółki LW Bogdanka nie komentuje sprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy