Przypomnijmy, że to na terenie gminy Milejów w 1978 r. powstał Tymczasowy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej - pierwszy w Polsce niezależny ruch chłopski głośno sprzeciwiający się władzy komunistycznej, a centralną postacią, wokół której zaczął się konsolidować ruch, był Janusz Rożek ze wsi Górne koło Milejowa. Nie zaprzestał działalności mimo wielu represji ze strony Służby Bezpieczeństwa.
Dzisiaj, czyli na dzień przed jego setną rocznicą urodzin na budynku Urzędu Gminy Milejów odsłonięto tablicę poświęconą Rożkowi. Uroczystego odsłonięcia dokonał syn działacza, Adam.
Tablicę ufundował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. - Pojawia się w szczególnym i historycznym miejscu, które zostało uwiecznione na fotografiach, jakie znajdują się w zasobie archiwalnym IPN-u, sporządzonych przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, odnoszących się do działalności pana Janusza Rożka – mówił dzisiaj w Milejowie Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Na jednym z takich zdjęć widzimy protest w obronie członków Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej właśnie w tym miejscu, czyli przed urzędem i usytuowanym tutaj posterunkiem Milicji Obywatelskiej.
Na odsłonięciu tablicy poświęconej Januszowi Rożkowi obecni byli przedstawiciele rodziny Janusza Rożka, Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i Urzędu Gminy Milejów.
Janusz Rożek zmarł w 2013 r.
(…)
Więcej w papierowym wydaniu „Wspólnoty Łęczyńskiej” – od wtorku, 21 grudnia.
Janusz Rożek (1921-2013)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.