- Zaplanowaliśmy moc atrakcji zarówno dla małych, jak i dużych. Nie ma deszczu, pogoda dopisała – nie kryła zadowolenia Aleksandra Murat-Bochen, dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej, które zorganizowało imprezę.
Łęcznianie ruszyli do tańca pod chmurką
Gdy rozmawialiśmy w tle słychać było przedwojenne szlagiery grane przez łęczyńską kapelę Retro Swing.- Tańczymy pod chmurką na drewnianej podłodze, specjalnie zamówionej na ten dzień. Bawimy się i przypominamy historię tego miejsca – podkreślała pani dyrektor.
I wymieniała, że wśród atrakcji były też konkursy i zabawy dla dzieci z animatorami czy pokaz tańca w wykonaniu Grodu Słowiańskiego z Wólki Bieleckiej i Teatru Hesperydy z Chełm.
Nie zabrakło też strzałów z łuków, wystawy broni czy możliwości spróbowania kawy i herbaty przygotowanych na paleniskach. Można było też m. in. nauczyć się pisać głagolicą, czyli najstarszym znanym pismem słowiańskim.
Bloch znów spacerował po parku
W czasie wydarzenia, jak przed laty po parku w eleganckich strojach przechadzali się Jan Gottlieb Bloch wraz z małżonką.Na czas imprezy w postacie dawnych właścicieli łęczyńskich dóbr wcielili się Urszula i Wojciech Chudy.
- Ludzie się z nami witają, uśmiechają i chętnie robią sobie z nami zdjęcia. Chwalą moją stylówę. Specjalnie na tą okazję pracownia artystyczna z ulicy Złotej w Lublinie uszyła kilka sukien, więc miałam z czego wybierać – mówiła nam pani Urszula, która dobrze czuła się w roli małżonki XIX-wiecznego potentanta.
Kim był Jan Gottlieb Bloch?
To jedna z najbarwniejszych postaci dziewiętnastowiecznej Polski. Ten polski finansista żydowskiego pochodzenia żył w latach 1836–1902. Nazywany był "królem kolei żelaznej" (zbudował m. in. kolej łódzką). Rok przed śmiercią nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla (za jego 6-tomowe dzieło "Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym").W 1879 roku Jan Gottlieb Bloch stał się właścicielem łęczyńskich dóbr. Ślady po jego działalności znajdziemy m. in. w północnej części parku Podzamcze - pozostałości zabudowań dawnego folwarku, takie jak stajnia, obora, suszarnia chmielu czy pobliski spichlerz, gdzie obecnie mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy.
Wideo: Centrum Kultury w Łęcznej; potańcówka na koncercie grupy Prezydent
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.