Reklama

Reklama

Park Podzamcze: 12 drzew ścięli, ale dużo więcej zasadzą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Park Podzamcze: 12 drzew ścięli, ale dużo więcej zasadzą - Zdjęcie główne

Pod topór poszło 12 drzew, w tym dąb z tabliczką "pomnik przyrody"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Z powodu tej wycinki mieszkaniec pobliskiego osiedla dwukrotnie wzywał do parku policję. Podnosił, że ptaki mają teraz lęgi, a jedno ze starych drzew, które zostało ścięte, było oznaczone jako pomnik przyrody. Jednak rzecznik ratusza zapewnia, że ścięty dąb już dawno stracił status pomnika, a na żadnym ze ściętych drzew nie gniazdowały ptaki.

Reklama

W ubiegłym tygodniu w kilku miejscach łęczyńskiego Parku Podzamcze było słychać dźwięk pił. Nie uszło to uwadze mieszkańca pobliskiego osiedla.

- Ten dąb stałby jeszcze z 200 lat. Miał obrobione ładnie gałęzie. Komu przeszkadzał? Zamiast wycinać, trzeba było karmników pozawieszać – mówi mężczyzna, który prosi o anonimowość. A jego kolega dodaje: - Te drzewa sadzili nasi dziadkowie, nie możemy na to patrzeć.

Na wspomnianym dębie, który rósł koło zewnętrznej siłowni, była tablica "pomnik przyrody". Teraz po drzewie został tylko pień.

W związku z wycinką mieszkaniec osiedla Podzamcze interweniował telefonicznie w ratuszu. Przyznaje, że nie szczędził urzędniczce ostrych słów.

- Pytałem, jaką ty szkołę, skończyłaś, że pozwalasz na wycinanie drzew, gdy ptaki mają lęgi – mówi mieszkaniec. Mężczyzna ten dwa razy wzywał też na miejsce policję, ale funkcjonariusze nie znaleźli podstaw do interwencji.

Konsultowali z konserwatorem zabytków

- Wycinka była prowadzona zgodnie z pozwoleniami i po konsultacjach z konserwatorem zabytków. Celem była poprawa bezpieczeństwa w Parku Podzamcze – podkreśla Grzegorz Kuczyński, rzecznik Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

I wyjaśnia: - Drzewa te zagrażały osobom spacerującym po parkowych alejkach. Były pochylone, suche, część miała nawet spróchniałe korzenie. Przed wycinką dwukrotnie przeprowadziliśmy lustrację, która wskazała, że na tych drzewach nie gniazdują ptaki.

Dodajmy, że przepisy pozwalają wycinać niezasiedlone drzewa także w okresie lęgowym większości ptaków, czyli od 1 marca do 15 października.

A co z wiekowym dębem, który rósł koło siłowni? Rzecznik ratusza mówi, że stracił status pomnika przyrody już kilka lat temu. - Tabliczka "pomnik przyrody" była zostawiona tylko z powodów edukacyjnych, by przypominać mieszkańcom, że ten dąb kiedyś takim pomnikiem był - mówi Kuczyński.

Zasadzą 62 nowe drzewa

Dodaje też, że urząd nie zapłacił za wycinkę w gotówce. Wynajęta firma otrzymała w zamian za usługę ścięte drzewo. Kuczyński zapewnia również, że już niedługo drzewostan w Parku Podzamcze się powiększy.

- W najbliższym czasie w Parku Podzamcze zasadzimy 62 nowe drzewa, a dokładniej 35 lip drobnolistnych, dziewięć dębów, osiem kasztanowców i dziesięć klonów – wylicza rzecznik.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy