reklama
reklama

Połączenie Bogdanki z elektrowniami? Związkowcy chcą "okrągłego stołu"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Połączenie Bogdanki z elektrowniami? Związkowcy chcą "okrągłego stołu" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieDziałacze organizacji związkowych z Lubelskiego Węgla Bogdanka, a także ze spółek odpowiadających za elektrownie w Kozienicach i Połańcu są zaniepokojeni brakiem informacji na temat przyszłości tych podmiotów. Ale prezes spółki Enea póki co nie widzi możliwości rozmowy na ten temat.
reklama

8 sierpnia związkowcy ze spółek Lubelski Węgiel Bogdanka, Enea Elektrownia Połaniec i Enea Wytwarzanie skierowali pismo do prezesa spółki Enea Grzegorza Kinelskiego.

"Głębokie zaniepokojenie"

Strona społeczna wyraziła "głębokie zaniepokojenie brakiem rzetelnej komunikacji w zakresie przyszłości i funkcjonowania wymienionych wyżej spółek w czasie i po transformacji energetycznej".

Przypomnieli, że w lipcu wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki zapowiedział wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

"W konsekwencji takiej zapowiedzi członka Rządu RP, domagamy się zwołania posiedzenia 'Okrągłego Stołu' w GK [Grupie Kapitałowej] Enea celem przeprowadzenia konstruktywnych rozmów odnośnie planów dotyczących przyszłości wyżej wymienionych spółek" - napisali związkowcy do prezesa Kinelskiego.

reklama

"Nadmieniamy panu, że tylko regularne konsultacje ze związkami zawodowymi mogą zapewnić stabilność i poczucie bezpieczeństwa dla pracowników, ich rodzin oraz zabezpieczenia rozwoju regionów kozienickiego, połanieckiego oraz łęczyńskiego" - dodali związkowcy, którzy domagają się spotkania z zarządem grupy Enea do 23 sierpnia br.

Nieoficjalne informacje

Przypomnijmy, że spółki energetyczne chcą wydzielić "czarne" aktywa po to, by móc przeprowadzić transformację energetyczną. A z węglowymi spółkami w portfolio nie otrzymają finansowania na zieloną energię.

Jednak konkretów brak, a do górników dochodzą jedynie zakulisowe doniesienia. - Docierają do nas nieoficjalne informacje, że mamy być połączeni w jakiś "twór" z elektrowniami Kozienice i Połaniec – powiedział nam w lipcu Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników działającego w Lubelskim Węglu Bogdanka.

reklama

Chodziłoby więc o ewentualne łączenie LWB ze spółką Elektrownia Połaniec i Elektrownia Wytwarzanie, która jest właścicielem elektrowni w Kozienicach. Są to spółki-córki Enei.

Nie ma jednak żadnych szczegółów takiej fuzji. Chcieliby je poznać pracownicy zainteresowanych spółek. Brak tej informacji niepokoi załogę.

MAP ma wypracować rozwiązanie 

W odpowiedzi na pismo strony społecznej zarząd Enei podkreślił, że ma pełną świadomość co do tego, że "proces transformacji energetycznej budzi wiele obaw i emocji społecznych". Jednak zdaniem władz Enei na razie nie ma o czym rozmawiać.

"Niestety, o planach wydzielenia aktywów węglowych z grup kapitałowych, na które powołują się państwo w swoim piśmie, nie mamy z Ministerstwa Aktywów Państwowych żadnych konkretnych informacji, które pozwoliłyby nam nakreślić kierunek dalszych działań i tym samym być tematem rozmów z państwem" - napisał zarząd Enei w piśmie datowanym na 12 sierpnia.

reklama

"Powołany przez Ministra Aktywów Państwowych zespół ma dopiero wypracować rozwiązanie, które będzie podstawą do podjęcia decyzji w zakresie wydzielenia aktywów węglowych z grup kapitałowych" - dodał.

Jednocześnie władze spółki energetycznej zadeklarowały gotowość do rozmów ze związkowcami, gdy poznają plany ministerstwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama